انگیزه‌هایی برای نوشتن نرم‌افزار آزاد

From بنیاد دانش آزاد
Jump to: navigation, search

اشتباه است اگر فکر کنیم همهٔ توسعه‌دهندگان نرم‌افزار، انگیزهٔ مشابهی دارند. آنچه در ادامه می‌آید، فهرستی از برخی انگیزه‌ها برای نوشتن نرم‌افزار آزاد است.

سرگرمی

برای بعضی‌ها از جمله بهترین برنامه‌نویس‌ها، نوشتن نرم‌افزار بالاترین لذت را دارد، مخصوصاً وقتی که رئیس و بالاسری نیست که بگوید چه بکن و چه نکن. تقریباً همه توسعه‌دهندگان نرم‌افزار آزاد، در این انگیزه، مشترک هستند.

آرمان‌گرایی سیاسی

علاقه به ساختن دنیایی آزاد و کمک به کاربران کامپیوتر برای در امان ماندن از قدرت توسعه‌دهندگان نرم‌افزار می‌تواند عامل انگیزاننده برای برخی برنامه‌نویسان باشد.

تحسین شدن

اگر نرم‌افزار مفید و موفقی بنویسید، کاربران آن شما را تحسین خواهند کرد. چنین حسی، بسیار لذت‌بخش است.

اعتبار حرفه‌ای

نوشتن یک نرم‌افزار مفید و موفق برای اثبات اینکه برنامه‌نویس خوبی هستید، کفایت می‌کند.

آموزش

معمولاً نوشتن نرم‌افزار آزاد فرصت فوق‌العاده‌ای برای ارتقای مهارت‌های اجتماعی و فنی فراهم می‌آورد. اگر معلم هستید، تشویق دانش‌آموزان به مشارکت در یک پروژه موجود و یا سازمان‌دهی آن‌ها در یک پروژهٔ نرم‌افزار آزاد یک فرصت عالی در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

ادای دین

اگر برنامه‌های آزاد برای کار خود استفاده کرده‌اید و اگر نقش آن را در کار خود مهم تلقی کرده باشید، نسبت به توسعه‌دهندگان‌شان احساس دین می‌کنید. وقتی که برنامه‌ای می‌نویسید که می‌تواند برای بسیاری دیگر سودمند باشد، فرصت ادای دین پیدا می‌کند.

تنفر از مایکروسافت

اشتباه است که نقدمان را فقط محدود به مایکروسافت کنیم. در واقع، مایکروسافت به خاطر تولید نرم‌افزارهای غیر آزاد، یک شر است. حتی بدتر اینکه محصولات‌اش به شکل‌های گوناگونی نظیر DRM عملاً بدافزار هستند. با این حال، بسیار شرکت‌های دیگری هستند که چنین می‌کنند که امروزه اپل، نفرت‌انگیزترین‌شان است.

با این وجود، واقعیت این است که بسیاری از مردم، کاملاً از مایکروسافت نفرت دارند و برخی‌شان بر همین اساس است که به مشارکت در نرم‌افزارهای آزاد مشغول‌اند.

پول

تعداد قابل ملاحظه‌ای از افراد، برای توسعه نرم‌افزارهای آزاد یا دست‌مزد دریافت می‌کنند و یا کسب و کار خود را در ارتباط با نرم‌افزار آزاد تعریف کرده‌اند.

خواستن برنامه‌ای بهتر

افراد معمولاً تلاش می‌کنند تا برنامه‌های مورد استفادهٔ خود را بهتر کنند. (بعضی صاحب‌نظران اساساً انگیزه‌ای جز این را به رسمیت نمی‌شناسند. اما تصویر آن‌ها از طبیعت بشر، بسیار محدود است)

طبیعت انسان، پیچیده‌است و خیلی مرسوم است که فردی برای انجام یک عمل مشخص، به طور هم‌زمان چندین انگیزه داشته باشد.

هر شخصی با شخص دیگر متفاوت است. این امکان وجود دارد که انگیزه‌های دیگری هم باشند که در این لیست آورده نشده‌اند. اگر انگیزهٔ دیگری خارج از این لیست می‌شناسید، با ما در میان بگذارید. اگر تشخیص بدهیم که این انگیزه‌ها می‌توانند بر توسعه‌دهندگان دیگر تأثیر بگذارند، به این لیست اضافه‌شان می‌کنیم.

جستارهای وابسته