بحث:دانش آزاد

From بنیاد دانش آزاد
Jump to: navigation, search

به نظرم قبل از تعریف «دانش آزاد» لازمه که خود «دانش» و «آزاد/آزادی/آزادگی» به صورتی درست و دقیق تعریف شن! Arf1372 (بحث) ‏۱۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۷:۲۷ (IRDT)

تعریف موارد بالا کاملن مشخصه و پیش‌تر خیلی‌‌ها موارد بالا رو تعریف کردن. در مورد «آزادی» از دید من آزادی تعریف دقیقی نداره، بلکه آزادی یه احساس شخصیه. به طور مثال امکان داره یه نفر در یک محیط آزاد باشه، و فرد دیگه نباشه. دانش آزاد یه روش ارائه میده، و این روش آزادی افراد رو تعمین می‌کنه، به طوری که اگه شما در یک پروژه، تصمیم متفاوتی گرفتی شما آزاد هستی که پروژه رو با تصمیم خودت جلو ببری (فورک)، یعنی در دانش آزاد کسی کاری رو انجام می‌ده که خوشایندش هست. (و این یعنی فراهم کردن آزادی برای هر شخص).
البته توضیح موارد بالا خیلی خوبه، می‌تونه در مقالات مجزا بررسی بشه. این صفحه در مورد چیستی دانش آزاده، و دانش آزاد یه روشه که... . ↄ⃝ سعید علیجانی (بحث) ‏۱۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۱:۴۵ (IRDT)


"دانش آزاد روشی تجاری نیست، به این معنا که هدف یک پروژهٔ دانش آزاد رقابت در بازار تجاری موجود نیست بلکه هدف این است که با افزایش سطح دانش در جامعه همهٔ افراد بتوانند امکان کسب و کار و درآمد مناسب را داشته باشند."

فکر میکنم هدف رو باید تغییر داد. امکان کسب و کار و کسب درآمد برای همه افراد جامعه، هدف اصلی نیست بلکه نتیجه هدف اصلی است. هدف اصلی، ایجاد شرایط لازم برای برطرف شدن نیازهای افراد جامعه است. تاکید روی برطرف شدن هست و نه استفاده از نیاز جامعه برای کسب درآمد. (اینجا میشه این موضوع رو عنوان کرد که در سیستم اقتصادی رایج که برمبنای مدل انحصاری طراحی شده، اصل عرضه و تقاضا به ما اجازه برطرف کردن کامل یک نیاز جامعه رو نمیده. چون برطرف کردن کامل یک نیاز (تقاضا) رو، عامل از بین رفتن سود تولیدکننده می‌دونه.) امروزه سیستم انحصاری در بسیاری از موارد بجای برطرف کردن یک نیاز، از وجود اون نیاز استفاده میکنه تا جامعه رو مجبور به برآورده کردن خواسته‌های خودش (سیستم انحصاری) کنه.Yeenghelabi (بحث) ‏۵ اکتبر ۲۰۱۵، ساعت ۲۰:۰۳ (UTC)

موارد و مثال‌های که میشه به ارائه اضافه کرد.

شفافیت: میشه شفافیت رو به عنوان یه مثال در سیستم‌های دانش آزاد بهش اشاره کرد، به این صورت که سیستم‌های غیرآزاد وقتی به بقیه اطمینان میدن که ما کار نادرستی انجام نمی‌دیم، این کافی نیست. و وقتی می‌گیم سیستم باید شفاف باشه به این معناست که خود سیستم جوری باشه که کسی نتونه کار نادرست انجام بده.

اضافه کردن متونی از معرفی‌نامهٔ بنیاد

ابتدای ارائه در مورد اثرات و شواهد انحصار در تمام زمینه‌های دانش صحبت بشه. به طور نمونه DRM و استوری حق مطالعه که استالمن نوشته. ↄ⃝ سعید علیجانی (بحث) ‏۱۵ اکتبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۰:۱۸ (IRST)