بحث:همایش روز آزادی نرم‌افزار سال ۱۳۹۲

From بنیاد دانش آزاد
Jump to: navigation, search

در این صفحه ما به دنبال گردآوری، بحث و جمع‌بندی نظرات تیم اجرایی و مخاطبین پیرامون جشنواره‌ی روز آزادی نرم‌افزار ۱۳۹۲ هستیم. لطفا برای حفظ نظم این صفحه هنگام نوشتن نظر خود یا دیگران به موارد زیر توجه کنید:

۱. نظرات را در دسته‌ی مربوطه بنویسید. اگر دسته‌ی مناسبی برای آن پیدا نکردید ایجاد کنید. این صفحه مختص نظرات تیم اجرایی نیست. اگر کسی خارج از این جمع هم نظری داشت می‌توانید به این صفحه منتقل کنید.

۲. اگر میخواهید نظر جدیدی اضافه کنید از علامت * در ابتدای خط استفاده و آن را در یک خط جدید بنویسید اما اگر می‌خواهید به یکی از نظرات نوشته شده پاسخ داده یا موضوعی مرتبط با آن بنویسید نظرتان را در یک خط جداگانه زیر آن بنویسید و از ۲ عدد دونقطه پشت هم (::) برای ایجاد تورفتگی در ابتدای خط استفاده کنید.

۳. اگر به یک نظر نوشته شده پاسخ می‌دهید یا در رابطه با آن بحث می‌کنید نام خود را ابتدای آن بنویسید ولی اگر می‌خواهید نظر جدیدی اضافه کنید لزومی به نوشتن نامتان نیست ولی باز هم اگر خواستید می‌توانید آخر خط با ۴ عدد مدک (~) امضا کنید.

۴. از نوشتن موافقم یا مخالفم بپرهیزید. اگر نظر کلی می‌خواهید بدهید در نظرات کلی بنویسید درغیر اینصورت باید برای هر حرفی دلیل داشته باشید. اگر نظر شما قبلا نوشته شده و شما بیان بهتری برای آن پیدا نکردید نیازی به نوشتن مجدد آن یا اعلام موافقت نیست. (اینجا قرار نیست رای‌گیری کنیم.)

نظرات کلی

 • من اگر بخواهم در حالت کلی به این جشنواره نمره بدم میدم ضعیف ولی ضعیفی که فاصلش با بهترین چیزی که میشه تصور کرد یک قدم بود! و به خروجی بعد از این همایش یعنی فیلم‌ها و مقالات و ... میدم خوب. باز هم خوبی که فاصلش با واقعن فوق‌العاده و بیشتر از حتی همایش‌های انحصاری که با کلی هزینه برگزار میشن یک قدم بود. اشتباهات ما جزئی نبود. من شخصن جزئیات خیلی برام مهمه و علیرغم نظر یه‌انقلابی و بقیه بچه‌ها که معمولن "چه لزومی داره؟" هست سعی میکردم رو تمام جزئیات ماجرا نظارت داشته باشم و از اونجایی که میدونم جزئیات نقطه اصلی تفاوت همایش های خوب و بدی که به طور رایج برگزار میشه هست میگم این همایش بیش از حد تصور به یه همایش فوق‌العاده نزدیک بود. اشکالات ما تو کلیات بود. کلیاتی که از خیلی وقت قبلتر بارها توسط من مطرح شد و تقریبا هربار به دعوا می‌کشید و همین دعواها کلی انرژی تلف می‌کرد. بپذیرید که کسی که اومده آزاد کار کنه همینجوری کلی از وقت و انرژی و ... زده اگر ما با بهانه‌های بیخودی کاری که کنیم که انرژی بیشتری تلف شه این آدم انگیزش رو از دست میده. البته من انگیزم رو از دست ندادم. من به این نتیجه رسیدم که با این جماعت و با این روش نمیشه کار کرد. انرژی که من برای تحمل اینها صرف میکنم بیشتر از انرژی هست که برای حذف فیزیکی اینها لازم دارم. پس خیلی بهینه تر و منطقی تره اگر بیخیال این روش شم ولو اگر فکر میکنم این روش درسته. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۸ آوریل ۲۰۱۴، ساعت ۱۳:۰۳ (EDT)
 • اینها همه خوب است. اینکه کسانی هستند که روز آزادی نرم‌افزار را در این کشور جشن می‌گیرند و در این راه زمان می‌گذارند و هزینه می‌کنند اما حتما می‌توان سطح این همایش‌ها یا جشن‌ها را بالاتر برد حتی می‌توان برای آنها هزینه هم دریافت کرد اما در عوض برای آن به خوبی برنامه ریزی کرد و محتوای در خوری در آنها عرضه کرد. در آخر تنها به این خاطر که این همایش به «آزادی نرم‌افزار» مربوط می‌شد صفت «خوب» را تقدیمش می‌کنم تا شاید در آینده شاهد مراسم‌های بهتری باشیم. امضا: وبلاگ امیراچ‌پی
 • حیف که مهمترین پیام برگزار شدن جشنواره‌ی امسال برای اونهایی بود که سال پیش برناممون رو کنسل کردن بدون اینکه کسی بفهمه کی بودن و چرا اینکارو کردن. مهمترین پیامش برای اون‌ها این بود که ما با قوانین اونها کار نمیکنیم و اگر امسال موفق شن و نذارن حرفمون رو به جامعه منتقل کنیم سال بعدش اینکارو میکنیم و اگر باز هم نذارن بالاخره یه روزی برگزارش میکنیم چون مهمترین تفاوت ما با اونها در اینه که ما به درستی کاری که میکنیم اعتقاد داریم.--Smmsadrnezh (بحث) ‏۴ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۰۵:۳۶ (EDT)
 • برای اولین سالی که داشتیم روز آزادی نرم‌افزار برگزار میکردیم به نظرم عالی بود ولی حداقل اون چیزی نبود که من میخواستم باشه. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۴ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۰۴:۴۷ (EDT)
 • ​منم فکر می‌کنم که ما خیلی خوب برگزار کردیم ولی مخاطب اصلا استقبال نکرد. در کل برگزاری برای سال اول قابل قبول بود و همه دوستان خسته نباشن ولی استقبال واقعا کم بود و انقدر انتظار نمی رفت. امضا: محمدرضا
مخالفم .با اینکه افراد زیادی نیومده بودن اما نظر شرکت کنندهها در مورد محتوا و ... مثبت بود.-- ‍‍‍Numb (بحث) ‏۴ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۰۵:۲۵ (EDT)
به نظرم استقبال کم بود و برخلاف چیزی که گفتی اتفاقا انتظار هم میرفت. مانور دوم از انقلابی و بقیه‌ی بچه‌ها خودم شنیدم که میگفتن میترسن از اینکه انقدر این سالن پر شه که یه عده سرپا وایسن و داشتن حتی برای این مشکل راه‌حل میدادن و حالا هم اینجا میبینم بعد همایش یه عده تعجب کردن از این موضوع!! من از شماها واقعن تعجب میکنم که چطور تو جامعه‌ای که درصد کمیش سواد داره و درصد خیلی خیلی کمتریش میدونه نرم‌افزار چیه و درصد خیلی خیلی خیلی کمتریش برای آزادی اهمیتی قائله و هیچ افرادی بینشون پیدا نمیشه که این خواص رو با هم مشترکا داشته باشه استقبال از "نرم‌افزار آزاد" زیاد باشه! در جامعه‌ای که مردمش محتاج نون شبن، حاضرن برای سیرشدن شیکمشون به هم هر خیانتی بکنن چرا باید آدما برای موضوعاتی مثه جامعه و آزادی و ... انقدر دغدغه داشته باشن که از حقوق یه روزشون بزنن بیان اینجا! برای مثال یکی از نقاط قوت همایش که در نهایت منجر شد کمتر استقبال بشه پوستر کپی‌لفت بود که طبق مشاهدات عینی من ۹۰ درصد بیننده‌هاش یا فکر میکردن سیبل تیراندازیه و ۹ درصدشون هم فکر میکردن که این لنز دوربینه! (چند تا دایره نصفه تو هم رفته که وسطش چیزی نوشته شدس) حالا شما بیا نیاز جامعت رو بشناس بفهم مردم گشنن به جای همین عکس آب‌میوه و شیرینی که سازمان حمایت کرد رو بذار وسط پوستر زیرش هم بنویس شرکت در این همایش رایگان است ببین چند نفر میاد! --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۲:۱۴ (EDT)
 • من در کل ناراضی بودم، هممون مشکل داشتیم سعی کنیم بهتر بشیم. امضا: بهداد
 • با ایده محمد هم که می‌گه مهم نیست که کسی شرکت کنه یا نه ما حرفمون رو می زنیم کاملا مخالف ام و باید پیام منتقل بشه! امضا: بهداد
باز هم می‌گم ما اگر فیلم قابل دفاعی داشته باشیم، اصلا کمیت مخاطب حضوری تاثیرگذار نیست Yeenghelabi (بحث) ‏۱۲ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۲:۰۱ (EDT)
فکر کنم اگر اون فیلم رو داشتیم نیاز به برگزاری همایش خیلی کمتر میشد ولی فعلا که نداریم. امضا: بهداد
فیلم یه کاری میکنه. همایش یه کار دیگه میکنه. شاید با هم یه اشتراکاتی داشته باشن ولی این دلیل نمیشه از فردا همه تعطیل کنیم فیلم بسازیم. اصلن نمیدونم چجوری اینا رو با هم قاطی میکنین. یعنی کل این مردمی که در دنیا میرن همایش میذارن مشکل روانی دارن؟ همشون باید میرفتن فیلم می‌ساختن؟ اصلن شما فکر میکنی بیایم با همین مشکلاتی که داریم فیلم بسازیم چیز بهتری در میاد؟! --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۲:۱۴ (EDT)
 • یکی از دلایل شرکت نکردن اینه که می‌تونستیم با تهران لاگ بیشتر همکاری کنیم و تبلیغات رو اونجا بکنیم در صورتی که اف اس یو جی بتونه همکاری ایجاد بکنه با بچه های لاگ و این برنامه رو با همکاری لاگ برگزار کنه خیلی دوره بهتر خواهد شد. امضا: کمالی‌فرد
الان همکاری بیشتر یعنی چی؟ بعد توی لیست پستی لاگ اصلا نمی‌شد این سیستمی که ما کار کردیم کار کرد Yeenghelabi (بحث) ‏۱۲ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۲:۰۱ (EDT)
من فکر میکنم جملت رو عمدا و با علم به اینکه به کسی که کار میکنه نمیشه گیر داد و اونی که کار نمیکنه اونیه که میتونسته کاری کنه جابجا نوشتی. درستش اینه که "لاگ باید با ما همکاری بیشتری میکرد". خودتم میدونی که فرم درست اون جمله اینه که کسی که همکاری نکرده باید همکاری کنه و با علم به این موضوع میگی ما باید همکاری میکردیم که بگی مشکل از ما بوده. ضمن اینکه نه تنها لاگ، بلکه هر کسی از هر جایی میتونست همکاری کنه کسی جلوی کسی رو نگرفته بود. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۲:۱۴ (EDT)
 • یک ایده خوب برای داشتن برآورد از شرکت کنندگان مثل خیلی از همایش ها و حتی اس اف دی اصفهان داشتن یه فرم ثبت نام آنلاین هست که بدونیم چند نفر می خوان بیان و برآوردی داشته باشیم. امضا: کمالی‌فرد
خیلی خوبه. اونجوری می‌تونیم ایمیل هم ازشون بگیریم و یه تاکیدیه هم برای خوندن مقالات براشون بفرستیم. در کنارش می‌تونیم ایمیل‌هاشون هم بفروشیم و برای همایش کسب درآمد کنیم. من مخالف ثبت نام هستم مگر اینکه ارائه‌ی هیچ‌گونه هویتی الزامی نباشه Yeenghelabi (بحث) ‏۱۲ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۲:۰۱ (EDT)
ثبت‌نام به معنی سخت‌تر کردن شرایط شرکت در همایشه و وقتی مجبور نیستیم بهتره سختش نکنیم حتی اگر خیلی از همایش‌ها و حتی اس‌اف‌دی اصفهان اینکارو بکنن. ضمن اینکه اینکار برآوردی نمیده نمونش ۳۰۰ نفری بود که در فیسبوک زدن حتمن میان و ۳۰۰ نفری که در فیسبوک زدن شاید بیان ولی در نهایت تعداد خیلی خیلی کمش ازشون اومدن! همایش سراسری زنجان این موضوع رو خیلی قبل‌تر از شما فهمیده برای همین تو سایتش که میری میگه اون ۳۰ هزار تومانی که برای همایشم میگیرم هیچی از مخارجم رو تامین نمیکنه بلکه فقط برای اینه که مطمئن باشیم الکی نمیگی میای! با این حساب اگر تا اینجا راه بیایم و حاضر شیم ثبت‌نامیش کنیم تا چند وقت دیگم میتونیم پولیش کنیم و تا چندوقت بعدترش یه کاسبی خیلی خوب راه میوفته. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۲:۱۴ (EDT)
 • یکی دیگه از دلایل استقبال نکردن هم کنسل شدن ایونت پارسال بود. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۲:۱۴ (EDT) امضا: محمدرضا
نه دلیل قانع کننده‌ای نیست!به نظر من روز همایش که روز کاری بود دلیل اصلی کم بودن افراد داخل سالن بود.-- Numb (بحث) ‏۴ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۰۵:۲۵ (EDT)
 • ​باید اینا تمرین می‌شد و در کل بی تجربه بودیم!​ امضا: بهداد
در این مورد که باید تمرین میشد همه چی قبل همایش با بهداد موافقم. اگر دقت کنین حتی چیزایی که از قبل معلوم بود و هماهنگ شده بود قراره چجوری انجام شه هم اونطوری که میخواستیم نشد. پس میفهمیم تمرین نقش مهمی داره. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۲:۱۴ (EDT)
 • در مجموع من فکر میکنم از اونجایی که جمعیت خیلی زیادی نیومدن خیلی از اشکالات کارمون رو که خودمون دیدیم و میدونیم چیاس رو مخاطبین ندیدن و به همین خاطر این نباید خوشحالمون کنه. باید خودمون به جاشون ببینیم و اصلاحش کنیم برای سال‌های بعدی که مطمئنن خیلی بیشتر از اینا استقبال میشه. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۲:۱۴ (EDT)

زمان برگزاری

 • شب همایش برای رفتن به اتاق فرمان و تست کردن وضعیت شبکه دیر بود. من با یه هفته قبلش موافقم --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۲:۲۴ (EDT)
 • یکی از دلایل شرکت نکردن همین وسط هفته بودن هست. امضا: محمدرضا کمالی‌فرد
 • ساعت برگزاری مراسم خیلی زود بود و این مطلب باید لحاظ می‌شد و همچنین موقع برنامه‌ریزی باید به بد مسیر بودن محل همایش نیز توجه می‌شد. امضا: ناشناس
چه دلیلی برای زود بودن زمان دارید؟ معیار زود بودن زمان چیست؟ اگر معیاری وجود داشته باشه و منطق معیار بررسی بشه می‌تونه کمک کنه. من فکر می‌کنم ما با ساعت کاری(یا تحصیلی) شروع کردیم و با ساعت کاری هم تمام کردیم یعنی یک روز کاری یا تحصیلی که هر فرد در روز‌های دیگر سال داره Yeenghelabi (بحث) ‏۱۲ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۲:۰۱ (EDT)
این ساعت کاری یا اداری یا تحصیلی که گفتی معیار خوبیه به نظرم ولی اینم درنظر بگیر اکثر مردم آن‌تایم نیستن (از جمله خودم) و به همین خاطر اگر چیزی ساعت ۸ شروع میشه یه ساعت همیشه دیرتر خودشون رو آماده میکنن و میرن و ما هم با علم به این موضوع برنامه رو طوری چیدیم که ارائه‌ی سازمان و سرود و قرآن و صحبت‌های مجری و ... که جزو اصل برنامه نیست بیوفته ۸ تا ۹ که افراد کمتری میان و فقط قراره تو فیلم همایش باشه این برنامه‌ها. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۲:۲۴ (EDT)
 • دانشگاه ها هم باز شده بود و خوب خیلی ها کلاس داشتن و اکثر مخاطب های ما دانشجو بودن به طوری که من تو انجمن علمی گفتم، گفتن که نمیان امضا: محمدرضا
اینکه بیشتر مخاطب ما در حال حاضر دانشجوها هستند درسته ولی هدف ما، مخاطب قرار دادن کل افراد جامعه است و تحلیلی دلایل شرکت نکردن و ارتباط برقرار نکردن مخاطب عام با همایش مهم‌تره Yeenghelabi (بحث) ‏۱۲ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۲:۰۱ (EDT)
 • با توجه به اینکه سال پیش که میخواستیم برگزار کنیم به هیچ وجه اطلاع‌رسانیمون به گستردگی و کیفیت امسال نبود و با وجود لغو شدن برنامه عده‌ی زیادی حتی از شهرهای دیگه سال قبل اومده بودن ولی امسال حتی بیشتر تهران‌لاگی‌هایی که در تمام برنامه‌ها حضور دارن هم نیومدن من فکر میکنم برگزاری چنین برنامه‌ای در یک روز غیرتعطیل اشتباه اجتناب‌ناپذیری بود. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۲:۲۴ (EDT)
 • چنانچه پنجشنبه یا جمعه بود می‌شد امیدوار بود که نفرات بیشتری در همایش حضور پیدا کنند. امضا: ناشناس
فکر میکنم این موضوع خیلی مهم بود. ولی اجتناب‌ناپذیر بود. ما از سازمان از خیلی قبل‌تر از همایش خواستیم که پنجشنبه یا جمعه یا یه روز تعطیل باشه و اونا هم قرار بود یه پنجشنبه جا بدن ولی زیر حرفشون زدن و نه ما و نه حتی خود سازمان دستش به جایی نمیرسه وقتی پای پول و قدرت در میان باشه. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۲:۲۴ (EDT)
 • فکر نمی‌کنم این دلیل، قانع‌کننده باشه. اگر دانشگاه‌ها باز بوده یا همایش توی روز کاری بوده و افراد نیومدن یعنی کارشون یا درسشون از همایش براشون مفیدتر یا بااهمیت‌تر بوده ولی بله اگر همایش در زمان فراغت مخاطبین برگزار می‌شد، به احتمال زیاد مخاطب بیشتری حضور پیدا می‌کرد Yeenghelabi (بحث) ‏۱۲ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۲:۰۱ (EDT)

ارائه‌ها و زمان‌بندی

 • یکی دیگه از دلایل می‌تونه طولانی بودن ساعت همایش باشه اگر زمان کوتاه‌تر و مشخص‌تری وجود داشته باشه مثلا ساعت ۱۳ تا ۱۸ عده خیلی بیشتری می اومدن این تایم طولانی بود.​ بهتره دوستان یه مقدار ارائه هاشون رو کوتاه‌تر بکنن یا ارائه‌ها موازی برگزار بشه و در قالب کارگاه. امضا: محمدرضا
مخاطب اگر دوست داشت می‌تونست از اول تا آخر در همایش شرکت کنه اما اشتباهه که مخاطب فکر می‌کنه باید این کار رو انجام بده . برنامه‌ی همایش بر مبنای امکان انتخاب ارائه‌ی دلخواه از سوی مخاطب و زمان مناسب برای بررسی کلی موضوع ارائه، طراحی شده بود. ما نمی‌تونستیم زمان ارائه رو کم کنیم چون ارائه‌ها ناقص می‌موند(همونطور که این اتفاق در ارائه‌ی «بررسی جوامع آزاد» در صبح افتاد و حتی بازخوردهایی هم در پی داشت) Yeenghelabi (بحث) ‏۱۲ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۵:۰۸ (EDT)
در جلسه‌ی ۹ مهر به این نتیجه رسیدیم که در زمینه‌ی فرهنگ‌سازی یا آشناسازی مخاطب با اینکه «چگونه در جشنواره شرکت کنیم» خوب عمل نکردیم و همچنین پیشنهاد شد که برای غیر مستقیم عنوان کردن این موضوع، از صفحه‌ی پرسش و پاسخ برای این کار استفاده کنیم به این معنی که فرهنگ‌سازی و آشناسازی مخاطب با نوع برگزاری جشنواره رو در قالب پرسش و پاسخ به مخاطب منتقل کنیم که البته برای تشویق مخاطب به مطالعه‌ی این صفحه باید راه‌کاری اندیشید Yeenghelabi (بحث) ‏۱۲ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۵:۰۸ (EDT)
 • نوع برگزاری همایش نیز به نوبه خود اشکال داشت و باعث می‌شد مراجعین تکه تکه شوند.(برگزاری همزمان کارگاه‌ها و ارائه‌ها). برای مثال خوب بود همایش از ساعت 9 صبح شروع و تا ساعت 12 ارائه هایی اجرا داشتند که مطلبی عام تر و مورد نیازتر داشتند و بعد از ناهار کارگاه ها فعالیت خود را آغاز می‌کردند و همزمان در سالن آمفی تئاتر هم ارائه‌ای خاص‌تر یا بحث هایی مثل سیستم آموزشی برگزار می‌شد. شاید این دست مخاطب را در بخشی از برنامه می‌بست(که نمی‌بست) اما باعث نظم بیشتر کار می‌شد و نوشتن ساعت دقیق این مراسم‌ها بر روی سایت (که البته این کار شد) نظم بهتری حاصل می‌شد. امضا: محمدرضا کمالی‌فرد
ما به شکلی برنامه‌ریزی کرده بودیم که هم در صبح و هم در بعدظهر برای همه نوع مخاطب برنامه داشته باشیم. همایش‌ها و کارگاه‌های صبح و بعدظهر برای مخاطبین عام و متخصص، همزمان برنامه داشت و اینگونه نبود که اگر فرد متخصصی در همایش حضور داشت، مجبور باشد تا در برنامه‌ای شرکت کند که از سطح علمی او پایین‌تر است. این نکته رو هم نباید فراموش کرد که: استفاده‌ی تنها از نرم‌افزار آزاد، هدف روز آزادی نرم‌افزار نیست و ما باید، هم به صورت عملی و هم بصورت فلسفی آزادی نرم‌افزار را در همایش پوشش می‌دادیم Yeenghelabi (بحث) ‏۱۲ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۲:۰۱ (EDT)
در ضمن کارگاه‌ها کاملا آزاد بود و مخاطب اگر از سطح علمی بالایی برخوردار بود می‌تونست در افزایش کیفیت و سطح علمی کارگاه‌ها تاثیرگذار باشه Yeenghelabi (بحث) ‏۱۲ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۲:۰۱ (EDT)
 • بعد از یه انقلابی وقت استراحت ندادید (بعد از ۲ ساعت!) امضا: بهداد عابدی
منم باهات موافقم. مقدار پذیرایی که سازمان داشت هم اندازه ۲ بار تایم استراحت بود نه یه بار. اینو قبل از همایش که مطرح کردم اکثریت جمع حاضر در جلسه گفتن پخش کلیپ tell me why اینکار رو میکنه. قرار بود ارائه‌ی انقلابی بعد از دانیال باشه که اولش کلیپ tell me why رو پخش کنه ولی نشد و برای همین آخرش پخش کرد و بین دو ارائه یه کلیپ پخش شد. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۳:۳۶ (EDT)
 • گاهی اوقات سوال پرسیده میشد جواب یه چیز دیگه بود یا جواب داده نمیشد. دقت کنید منظور سوال کننده دقیقا چیه. امضا: بهداد عابدی
 • مسعود، یعنی چی میگی من نمیدونم اینا الان هنوز در حال اجرا هستند یا نه؟ و من فقط اسمشون رو اوردم! تو که این همه وقت گذاشتی خوب یه مقدار بیشتر وقت بزار ببین وضعیتشون چه جوره امضا: بهداد عابدی
اگر با یه تعداد از اون پروژه‌هایی که معرفی کردم سرو کار داشته باشی میدونی که هیچکدومشون انقدر پایدار نیستن که از یک و نیم سال پیش که من این مقاله رو برای همایش سال قبل نوشتم تا حالا فعال یا غیر فعال مونده باشن پس به این راحتی هم که میگی نیست. من میام یه چیزی میگم بعد طرف اعتراض میکنه میگه فلان پروژه فعال بوده چرا گفتی فعال نیست برای همین سعی کردم خوشبینانه‌تر بنویسم اینا اکثرن فعالن بعد بگم اینی که نوشتم به این خاطره که وقت نداشتم ببینم چند تاش غیر فعاله وگرنه بیشترش غیرفعاله. ضمن اینکه این ارائه ماهیت پژوهشی داشت یعنی اینطوری نبود که نظرات من یا شخص خاصی رو منتقل کنه. رفته بودم گشته بودم از اینور اونور یه سری اطلاعات جمع کرده بودم و برامم مهم بوده که این اطلاعات همون چیزی باشه که هست نه اون چیزی که باید باشه یا من فکر میکنم تا بعدش بتونم در موردش نظرم رو بگم و آمار بگیرم و ... به این میگن پژوهش. بعد کار پژوهشی به این سادگی هم نیست. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۲:۲۴ (EDT)
 • ​بعد از ارائه یه‌انقلابی چون بیشتر طول کشیده بود فرصت نبود و بهمون گفتن که ساعت ۴:۳۰ تموم می‌شه نه ۵ برای همین استراحت رو به آخرش موکول کردیم منم رفتم رو صحنه گفتم که یه دستی بزنید که خوابتون بپره! که هم از وقت درست استفاده بشه هم این که دیگه مردم نرن و برنگردن امضا: محمدرضا کمالی‌فرد
اگر برنامه‌ی همایش رو نگاه کنی می‌بینی که از اول هم ساعت پایان همایش ۴:۳۰ بوده و در ضمن ارائه‌ی من ۱۰۲ دقیقه کلا طول کشید که ۳ دقیقه تا پایان زمان ارائه‌م وقت باقی بود Yeenghelabi (بحث) ‏۱۲ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۵:۰۸ (EDT)
یکی از مشکلات دقیقن همینه که بعضی از افرادی که در تیم اجرایی هستن انقدر در جریان فعالیت‌ها نبودن که با وجود این‌همه چاپ پوستر و اطلاع‌رسانی در سایت و میلینگ لیست و صدجای دیگه هنوز نمیدونن همایش تا ۴:۳۰ بوده نه ۵ و حتی به جدول scene که ازش چند برابر تعداد مخاطبین پرینت گرفتیم انقدر توجه نکردن که ببینن ارائه‌ی یه‌انقلابی مدتش چقدر بود و کی قرار بود برنامه تموم شه!! --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۴۸ (EDT)
 • تو برنامه‌ای که از قبل تنظیم شده بود قرار بود در زمان های استراحت داخل سالن پخش کلیپ داشته باشیم که من مخالف بودم با این موضوع و در عمل هم دیدیم همونطور که پیش‌بینی میشد این اتفاق نیوفتاد چون مسئولین برگزاری اون ساعت سرشون شلوغ بود. نظر من این بود که در اون مدت یکی از موسیقی‌های آزاد مثلا یکی از اجراهای free software song یا گاد روت این لیسپ کد و ... که ریخته بودم رو لپتاپ اتاق فرمان پخش بشه که چون کسی نمیدونست و منم یادم نبود نشد. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۴۸ (EDT)
 • برگه‌هایی که قرار بود پخش شه و برنامه همایش داخلش نوشته شده بود مدت بسیار زیادی بدون هیچ توجیه منطقی داخل اتاق فرمان بود و در نتیجه در زمان‌های استراحت وقتی این برگه رو میخواستن نداشتیم و در آخر همایش تقریبن همش موند رو دستمون. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۴۸ (EDT)
 • باید سعی کنیم برای سال‌های بعد تنوع موضوعات خیلی بیشتر باشه. این فیدبک رو من از خیلی‌ها گرفتم که احساس میکردن ارائه‌ها یه مقدار تکراری هست و میشه خلاصه‌ترشون کرد. اگر بخوایم این اتفاق بیوفته باید برای فراخوان مقالات زمان بیشتری بذاریم و تبلیغات گسترده‌تری براش بکنیم. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۴۸ (EDT)
دقیقا کدوم ارائه‌ها تکراری بود؟ کدوم همایشی تنوع موضوعی بیشتری از همایش امسال داشته؟ Yeenghelabi (بحث) ‏۱۲ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۲:۰۱ (EDT)
 • بعد از ارائه‌ی دانیال قرار بود امین بیاد تشکرات و ... رو بگه بعد بیایم برای عکس دسته جمعی نه اینکه دانیال بگه بیاین برای عکس. نتیجش این شد که امین نتونست بند تشکرات که روش کلی کار شده بود و داخلش قرار بود اینهم بگیم سال قبل کلی زحمت کشیده شد ولی همش به فلان دلیل که خودتونم میدونید از بین رفت رو امین نتونست بگه! --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۴۸ (EDT)
 • کارگاه‌ها خیلی نظر دوستان رو جلب کرده بود و مورد توجه قرار گرفته بود (کارگاه خودم رو فقط نمی گم ) ولی هماهنگی مناسب نبود برای کارگاه‌ها و مثلا من تو کارگاه، اینترنت نداشتم. امضا: محمدرضا کمالی‌فرد
موافقم، استقبال از کارگاه‌ها نسبتن بهتر بود ولی انتظار میرفت بیشتر از این باشه. (میخوام بگم این که بیشتر بود ثابت نمیکنه که خوب یا کافی بوده) --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۴۸ (EDT)
ما به‌هم‌ریختگی داشتیم اما چون از قبل حسابش رو کرده بودیم، زمان کم نیاوردیم به جز ارائه‌ی سازمان که یک ربع از وقت ارائه‌مسعود رو گرفت یعنی بجای ۱۵ دقیقه، ۳۰ دقیقه صحبت شد Yeenghelabi (بحث) ‏۱۲ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۲:۰۱ (EDT)

یه‌انقلابی

 • کسی که میره اون بالا نباید با طرف مقابلش بد حرف بزنه. نباید وتو کنه اگر دیر میاد و سوالی می‌پرسه که قبلا جوابش داده شده میشه خیلی راحت بهش فهموند که دیر اومده و با توضیح دوباره وقت بقیه افراد گرفته میشه (اگر امکانش باشه خیلی کوتاه جواب سوالش داده بشه) برخوردی که یه انقلابی میکنه ممکنه باعث شه طرف زده بشه. امضا: بهداد عابدی
 • در کل بیشترین مشکل من با انقلابی لحن صحبتش و عدم نرمشش هست. امضا: بهداد عابدی
 • کسی که اون بالاست نباید احساساتی بشه. امضا: بهداد عابدی
 • من با توکن مخالفم و این که یک نفر فقط یکبار حق حرف زدن داره. امضا: بهداد عابدی
همین حرف رو اگر به جای الان کسی قبل از همایش می‌گفت جواب یه‌انقلابی این بود: ما یه بار یه همایش تو دانشگاه تهران جنوب یه جوری که بهت نمیگم چجوریه خودت برو نگاه کن بفهمی برگزار کردیم و خوب بوده (پس طبق استدلال استقرایی که چیزی رو ثابت نمیکنه) این همایش هم حتمن خوب خواهد بود و اصلن دهنت رو ببند دیگه!!! (این از خودمطمئنیت خیلی کار دستم داده تاحالا مونده بود تو دلم باید میگفتم) --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۴۸ (EDT)
کسی نگفته یک نفر فقط یکبار می‌تونه صحبت کنه بلکه سعی بر اینه که تا تمام افرادی که قصد صحبت دارن، حداقل یکبار صحبت کنن Yeenghelabi (بحث) ‏۱۲ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۲:۰۱ (EDT)
پاسخ بهداد: دوباره تاکید میکنم گفت و گو باشه نه اینکه یه نفر صحبت کنه بره تا دوباره نوبتش برسه و موضوع کلا عوض شه
 • بحث یعنی گفت و گو نه سوال و جواب. امضا: بهداد عابدی
 • وقتی طرف سوال نمی‌پرسه یعنی یا سوال نداره یا جذب نشده که بپرسه. یه طور نباید بگیم سوال بپرس یا بگیم چرا سوال نمی‌پرسید. امضا: بهداد عابدی
من تشویق به سوال پرسیدن می‌کنم و اینکه در این جامعه باید سوال پرسید تا به جواب رسید. چه ایرادی داره که بگیم چرا سوال نمی‌پرسید یا سوال بپرسید? Yeenghelabi (بحث) ‏۱۲ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۲:۰۱ (EDT)
 • داداشم یه نکته‌ای در مورد ارائه‌ی یه‌انقلابی گفت. گفت هرکی هر سوالی می‌پرسید جوابش این بود که برو بخون تو مقالم هست. در واقع احساس می‌کرد داری جواب سوالاشون رو میپیچونی. با توجه به شناختی که من دارم از یه‌انقلابی بعید میدونم اینطوری بوده باشه ولی به هر حال اینم گفتم که نظرش شنیده شه. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۴۸ (EDT)
الف) من قصدم این بود که مخاطب لزوم خوندن مقالات رو متوجه بشه و به عنوان ارائه‌دهنده لزومی نمی‌دیدم که بر خلاف روند ارائه‌ی خودم حرکت کنم Yeenghelabi (بحث) ‏۱۲ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۵:۰۸ (EDT)
ب) مخاطب بدونه که اگر مقالات رو نخونه، لزومی به پاسخ به سوالاتش در هنگام ارائه نیست. این رو قبل از همایش هم گفته بودم Yeenghelabi (بحث) ‏۱۲ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۵:۰۸ (EDT)
پ) امکان پاسخ به بعضی از سوالات در وقت کم ارائه، بدون داشتن پیش‌زمینه که همون خوندن مقالات بوده، نبود Yeenghelabi (بحث) ‏۱۲ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۵:۰۸ (EDT)
ت) بعضی از سوالات کاملا در مقاله پاسخش وجود داره و ارجاع دادن به مقاله یعنی دادن پاسخ سریع به سوال. مگر اینکه بگیم مخاطب بعد از همایش به دنبال جوابش نخواهد رفت که این دیگه مشکل من نیست Yeenghelabi (بحث) ‏۱۲ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۵:۰۸ (EDT)
 • به جز من خیلی‌های دیگه بعد از جشنواره بهم گفتن که ارائه‌های بعد از ناهار طولانی بود و میشد خیلی خلاصه‌ترش کرد. من فک میکنم علت اینکه اینو میگن اینه که مقالات رو نخوندن و اینکه هیچکس قبل از حضور در اون برنامه مقالات رو نخونده یه چیز کاملن طبیعیه و چیزی نبود که بخوایم به خاطرش غافلگیر شیم و به همین دلیل اگر برناممون رو بر این اساس میچیدیم میدیدیم مقالات ارائه‌های بعدازظهر نکات بسیار دقیق و عمیقی داخلشون هست اما به خاطر اینکه موضوع اصلی ارائه‌ها حالت عمومی داشت هر کسی بدون اینکه احساس کنه نیازی به فکر کردن درباره‌ی موضوعات هست یه سری نظرات سطحی میده راجع بهش و این شانس شنیده شدن چند کلمه حرف حساب رو پایین میاره. به همین خاطر همونطور که قبلا هم بارها گفتم فک میکنم بهتر بود ارائه‌های بعدازظهر یا طوری باشن که مباحث با تمام ابعادشون باز شن به جای اینکه خیلی سریع بخوایم دانشگاه و سیستم فعلی آموزشی و ... رو زیرسوال ببریم یا اینکه زمانش کمتر میشد. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۴۸ (EDT)
 • ارائه‌های بعدازظهر اسلاید نداشتن یا ارائه‌دهنده نمیخواست نشونشون بده. به نظرم این خیلی اشکالی مهمی بود. (کافیه یه تحقیق خیلی مختصر درباره‌ی روش درست ارائه مطلب از نظر علمی بکنید تا بفهمید چرا مهمه) --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۴۸ (EDT)
 • نباید انتظار داشته باشید کسی اون مقالاتتون رو تو سایت بخونه و بیاد اونجا و اگر این انتظارو دارید نگید شرکت برای عموم آزاد است. بگید شرکت فقط برای افرادی که مقالات رو تو سایت خونده باشند آزاد است. امضا: بهداد عابدی
انتظار ندارم افرادی که شرکت می‌کنن مقاله‌م رو خونده باشن بلکه انتظار دارم افرادی در بحث شرکت کنن که مقاله‌م رو خونده باشن. مگر اینکه موضوعی رو خودم در هنگام ارائه مطرح کنم و افراد حاضر در اون زمینه براشون سوالی به وجود بیاد Yeenghelabi (بحث) ‏۱۲ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۵:۰۸ (EDT)
به نظر من ارائه برای کسانیکه مقالات رو نخوندن، ارزش قائل نشدن برای ارائه‌دهنده و افرادی که مقالات رو خوندن و بی‌احترامی به وقت آن‌ها است Yeenghelabi (بحث) ‏۱۲ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۵:۰۸ (EDT)
یه پیشنهاد دارم برای انتخاب ارائه در سال آینده: بیاییم و ارائه‌های مختلف رو در سایت قرار بدهیم و از مخاطبین بخواهیم تا در صورت مطالعه‌ی ارائه‌ها در سایت به طریقی(که اون رو می‌تونیم مشخص کنیم) اعلام کنند تا هر ارائه که تعداد بیشتری از مخاطبین آن را خوانده بودند به عنوان ارائه‌ی نهایی انتخاب شود Yeenghelabi (بحث) ‏۱۲ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۵:۰۸ (EDT)

مجری

من و یه‌انقلابی و امیرحسین ۲ روز قبل همایش چند ساعت وقت گذاشتیم و ریز جزئیات اینکه در هر زمانی قراره امین چه چیزایی بگه و اعلام کنه چه کارگاه‌هایی برگزار میشه رو در آوردیم! من خیلی تعجب کردم از اینکه با این وجود امین با شک و تردید صحبت میکرد و حتی گاهی چیزی نمیگفت یا اشتباه میگفت! --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۴۸ (EDT)
 • مجری محکم صحبت نمی‌کرد من من زیاد داشت (شاید مهمترین علتش ناهماهنگی با اتاق فرمان بود) امضا: بهداد عابدی
 • تاخیر بین صحبت‌های مجری و خود برنامه‌ها زیاد بود طوری که مجری هربار مجبور بود حرفاش رو کش بده و آخرش هم هی تشکر کنه و به اعضای تیم برگزاری نگاه کنه. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۴۸ (EDT)
بهداد با اون بخشش که گفتی مجری من من داشت کاملا موافقم ، وظیفه خودم بود و من به خوبی انجامش ندادم ;) قصدم توجیه نیست اما تقریبا اطلاعات یا دیر بهم داده می شد یا اصلا داده نمی شد ( به عنوان مثال سخنرانی نماینده سازمان که وفتی اسمشون رو اعلام کردم منصرف شد و هیچ برنامه ای برای جایگزینی اون نبود و یا اطلاعات مربوط به تورنت و اینترنت که هیچکس اطلاعات درستی در رابطه با اونها نداشت و فقط می گفتن بگو ما این رو هم داریم ، یا از همه جالب ترش این بود که قرار بود من بعد هر ارائه برنامه پذیرایی رو بگم دانیال آخر ارائش می گفت من حرفی دیگه واسه گفتن ندارم بفرمایید بیرون برای پذیرایی ، یا آخر همایش اختتامیه رو داشته باشیم که من ازجامعه کاربری و کمک اشخاص تشکر کنم دانیال اونجا هم آخر صحبتش گفت ممنون که اومدید برای عکس یادگاری بیاید بالا :D ) من بعد هر سخنرانی یه کار دیگه هم داشتم اونم این بود که دوره بیفتم از تک تک بچه ها بپرسم برنامه بعدی چیه ؟ یا تغییری داریم ؟ یا تورنت و اینترنت چی شد ؟ و با این حال که از اتاق تا پشت صحنه از همه سوال می کردم و در نهایت فکر می کردم همه چیز فیکس شده روی صحنه یه ورق کوچیک می دادن که توش برای مثال فقط نوشته شده بود بگو پخش انیمیشن داریم به جای ارائه ، نه توضیحی و نه هیچ چیز دیگه ! امضا: امین کمپانی
در مورد دیر گفتن اطلاعات. امین؛ انصافن من چند بار داخل چت و اس‌ام‌اس و پای تلفن از شش ماه قبل همایش بهت گفتم حرفایی که میخوای بزنی رو به صورت پیشنهادی بنویس یه جلسه بیار سرش بحث کنیم و فیکس کنیم؟!! کلا دو جلسه اومدی بعد از کلی اصرار من. بار اولی که اومدی یه چیزایی گفتی بعد خودت دیدی خیلی ناقص بود و قرار شد بری یه مقدار کامل کنی دوباره بیاری. بار دوم یکی دو هفته قبل همایش روز پخش کردن پوسترها بود که به جای حرفای خودت یه لیست نوشتی و از کار دیگران مثه ساعت شروع و پایان همایش و اینکه چرا ناهار نمیدیم و ... انتقاد کردی و کار به جایی رسید که با وجود اینکه ما موضوع دو جلسه رو گذاشتیم فیکس کردن صحبت های مجری (داخل ویکی بری موضوع هر جلسه رو نوشته داخل ایمیلشم نوشته) بازم هیچی از حرفایی که باید میزدی معلوم نشد!!! بازم دو روز قبل همایش (گفتم یادت بیاد چرا دیر شد) با پیگیری من یه تعداد از بچه‌ها جمع شدن تو پارک و در یه جلسه غیر رسمی حرفا رو فیکس کردن. نگو بهم نمیدادن یا دیر میدادن بگو خودم بدموقع میگرفتم یا اصلن نمیگرفتم. روز مانور داخل بالکن وقتی کمتر از ۲۴ ساعت تا همایش مونده زمان فیکس کردن صحبتای مجری نیست. اگر خودت گفتی میخوای مجری برنامه باشی باید خودت پیگیرش میبودی نه مایی که داوطلب اینکار نشدیم. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۲:۴۷ (EDT)
 • در کل ولی می‌شه هماهنگی رو با مجری بیشتر کرد مثلا روی گوشی یا تبلتش یه چتی چیزی باز کنه مجری و ما از بالا براش می نوشتیم و اینطوری خوب خیلی بهتر می‌شد هماهنگ کرد روش این بود که من یا هر کی بالا بود تو بی سیم می‌گفت و کسی که پایین بود رو کاغذ می نوشت می داد دست مجری خوب امین هم بعضا نمی فهمید قضیه چیه! امضا: محمدرضا کمالی‌فرد
با این پیشنهاد کاملا موافقم. ایکاش زودتر به ذهنمون می‌رسید. Yeenghelabi (بحث) ‏۲۲ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۰۵:۳۱ (EDT)
 • تو صحبت‌های امین هیچ توضیحی درباره سوابق بنیاد و اینکه چه کارهایی انجام داده و جلساتش به صورت منظم هنوز برگزار می‌شه و چه جوری می‌شه بعد ارائه پیداش کرد وجود نداشت. من فکر میکنم اگر همچین صحبتی می‌شد اونجا خیلی به معرفی و پیشبرد کارها در بنیاد کمک می‌کرد. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۴۸ (EDT)
درسته و این مشکل مجری نبود بلکه ما باید از قبل این رو توی صحبت‌های مجری قرار می‌دادیم. در مورد ارتباط با بنیاد بعد از همایش هنوز هم دچار ضعف هستیم. پیشنهاد من اینه که ما باید یک راه ارتباطی عمومی به غیر از لیست پستی برای ارتباط افراد جامعه با خودمون داشته باشیم. Yeenghelabi (بحث) ‏۲۲ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۰۵:۳۱ (EDT)
درسته، منم نگفتم مشکل مجری بود. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۴۸ (EDT)
 • مجری برنامه باید بیشتر کار می‌کرد. البته مجری‌گری کار سختی است ولی آمدن و خشک گفت از کسی تشکر کردن و دیگری را فراخواندن کار هر کسی می‌تواند باشد.مجری باید مدام با مخاطب در ارتباط باشد. مجری‌گری فن‌هایی دارد که خیلی‌هایش بسیار ساده است و سایت‌هایی هم هستند که به ارائه‌ی این فن‌ها می‌پردازند. امضا: ناشناس
من برای همایش سال قبل که برگزار نشد خیلی اصرار داشتم که امین مجری این همایش باشه یکی از دلایل اصلیش این بود که اولا خودش داوطلب بود برای اینکار (ولی امسال احساس کردم خیلی داوطلب نیست و درواقع داشتم مجبورش میکردم!) و دوما اینکه صدای خوبی برای مجری‌گری داشت و سوما بلد بود باکلاس و شیک صحبت کنه. اکثر ما چنین توانایی رو نداریم. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۲:۴۷ (EDT)

اتاق فرمان

 • روی لپ‌تاپ یه‌انقلابی که فیلم‌ها و کلیپ‌ها و ... رو پخش میکرد ۲ تا آهنگ آزاد (یکی از اجرا های free software song و یک آهنگ بدون متن) رو ریخته بودم تا در زمان‌های استراحت موقع ورود و خروج افراد از سالن بعد از صحبت‌های مجری پخش بشه درصورتیکه این اتفاق نیوفتاد و خلا چنین آهنگی حس می‌شد. چون پخش چنین چیزی به خیلی‌ها فرمون میده که الان باید چیکار کنن تا مات و مبهوت اطرافشون رو نگاه نکنن. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۴۸ (EDT)
 • من صبح رفتم تو اتاق فرمان ۴ نفر اونجا بودند در حالی که فقط ۱ نفر کار مفید انجام میداد! چرا؟ توقف بیجا مانع کار است (جلو دست و پای بقیه رو نگیرید)
 • کسی که تو اتاق فرمانه باید حواسش ۶ دنگ به پایین باشه
 • اتاق فرمان هماهنگی کمی داشت اسلایدها درست جابه‌جا نمیشد و …
به عنوان کسی که توی اتاق فرمان بودم باید بگم که اتاق فرمان اصلا دید روی سن نداشت، البته از جایی که من بودم. در ضمن اسلایدها از همون پایین کنترل می‌شد و نه از اتاق فرمان. Yeenghelabi (بحث) ‏۲۲ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۰۵:۳۱ (EDT)
اسلاید ها رو کسی که بالا بود عوض نمی‌کرد از پایین عوض می‌شد بعضی وقتا هم که کلا یه چند دقیقه ای عوض نمی‌شد داشتیم اون اطلاعات اینترنت و کارگاه ها رو می‌آوردیم روی صفحه. امضا: محمدرضا کمالی‌فرد
 • ​موقع ارائه ​یه‌انقلابی هم خوب باتری کیبورد ظاهرا تموم شد.
 • مورد باتری کیبورد هم میشد از قبل پیشبینی شه.
خود کیبورد روز قبل به پیشنهاد امیرحسین آورده شد و اصلا براش برنامه‌ریزی نشده بود. Yeenghelabi (بحث) ‏۲۲ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۰۵:۳۱ (EDT)
 • باطری میکروفون تموم شد.
 • کارگاه‌ها باید به طور مرتب اعلام میشد! (خیلیا بودن که وقتی من داشتم درباره کارگاه با کسی صحبت میکردم از سالن میومدن بیرون و وقتی میشنیدن میپرسیدن الان هم داره برگذار میشه؟)
 • فایل‌هایی که به اتاق فرمان دادم برای پخش دسته‌بندی موضوعی شده بود. بهتر بود در کنارش برحسب ترتیب پخش هم دسته‌بندی صورت بگیره. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۴۸ (EDT)

شبکه، اینترنت

 • شبکمون ضعیف بود (از سال بعد باید بیشتر روش کار بشه) امضا: آرش حقیقت
اینطوری که برادر من میگفت شبکه ضعیف نبود تجهیزاتش کفاف این تعداد آدم رو نمی‌داد. (وای به حال زمانیکه ۳۰۰ نفر میومدن!!) همین تعدادی که دیدن هم با کلی بهینه‌سازی شبکه تونستن وصل شن. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۳:۰۴ (EDT)
 • میشه پهنای باند رو محدود کرد تورنت هم ایده زیاد جالبی نبود. امضا: محمدرضا کمالی‌فرد
 • تورنت چيز خوبي بود ولي بايد بيشتر روش كار ميشد ولي ديگه زير ساخت شبكه جواب نميداد براي ساله ديگه بايد اكسس پوينت قوي جور كنيم. امضا: رضا شالباف‌زاده
 • برای اینترنت هم بهتره که ۲ تا سورس باشه و یه بخشی رو برای استفاده خودمون محدود کنیم چون من دیگه نتونستم توییت کنم یا لایو عکس بذارم. امضا: محمدرضا کمالی‌فرد
ما هم تو برناممون این بود که حداقل ۲ تا سورس داشته باشیم ولی نه برای توییت کردن. یک همایش خیلی استفاده‌های مهم‌تری از اینترنت داره. مطمئنن اگر چنین سورسی موجود می‌بود اول برای پخش زنده استفاده می‌شد نه توییت شدن نظرات شخصی یک نفر از مخاطبین. مطمئن باش برای خیلی‌ها چک‌میل و توییت و لایک کردن پست ملت رو فیسبوک مهم‌تر از خوب برگزار شدن همایش ماست!!! حداقل مایی که برگزارش میکنیم این مدلی نباشیم!! --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۴۸ (EDT)
 • از اونجایی که سالم بودن شبکه تورنت تازه همون روز معلوم شد، وقت نشد با رابط وبش و ... کار کنیم و اشکالاتش در بیاد و مسئولش هم نبود که بشه ازش سوال کرد چجوری میشه درستش کرد. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۴۸ (EDT)
 • تو اینترنت و ... کم آوردیم ولی من فک میکنم با توجه به تعدادمون مقدار تجهیزاتی که اون روز داشتیم خیلی هم عالی بود و مطمئنن اگر حمایت بیشتری بشه کیفیت موارد این چنینی بهتر میشه ولی این موضوع حداقل فعلن دست ما نیست. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۴۸ (EDT)
 • آن روز صبح باید یک ایمیل خیلی خیلی مهم را تا پیش از ظهر دریافت می‌کردم و یک ایمیل مهم دیگر را هم ارسال می‌کردم. سرعت اینترنت نهایتا ۳ کلوبایت بود. یعنی ۲۴ کلوبیت، چیزی کمتر از نصف اینترنت‌های دایل آپی که به یاد داریم. این را قبول دارم که شرایط کشور آنقدر پیشرفته نیست که انتظار زیادی داشته باشیم اما وجود یک اینترنت قابل قبول حداقل کیفیت یک همایش است و اگر من بودم با این وضع اینترنت جشنی برگزار نمی‌کردم. هر طور بود با هزار بدبختی و مکافات ایمیل را فرستادم. امضا: وبلاگ امیراچ‌پی
همونطور که از کامنت‌های بالا هم احتمالا متوجه شدید تجهیزات شبکه‌ای که فقط ۲ نفر از بچه‌های بنیاد اون روز آوردن (که به حدود ۶ عدد اکسس‌پوینت رسید!) برای تعدادی که اونجا بودن کفاف نمیداد. اینترنتی که ازش صحبت میکنید یک عدد وایمکس ایرانسل بود که یکی از بچه‌های تیم برگزاری (یه‌انقلابی) از هزینه‌ی شخصیش دونیت کرده بود و به همین خاطر ازش توقع بیشتری نمی‌شد داشت. ما با چند شرکت صحبت کردیم تا اسپانسر شن برای این همایش که اکثرن یا جواب رد دادن یا اصلن جوابی ندادن یا دیر اقدام شده بود. حتی ما از بعضی دوستانی که در سازمان کار میکنن هم خواستیم که از طرف سازمان فناوری اطلاعات با شرکت‌ها صحبت کنن و نتیجش این شد که شرکت‌ها میخواستن در محل همایش استند بذارن و تبلیغات کنن در ازاش که از اونجایی که اصلن جالب نیست داخل سالن استند بذاریم ما از فرهنگسرا خواستیم اجازه بده استندشون رو در محوطه‌ی فرهنگسرا بذارن و اونها هم گفتن اگر فرهنگسرا چنین اجازه‌ای بده در ازاش توقع داره اون شرکت یک سال بهشون اینترنت مجانی بده که واضحه همچین پیشنهادی اصلن عادلانه نیست و برای همین اونها هم رد کردن. من هدفم مقایسه نیست ولی خودتون هم می‌دونید خیلی از همایش‌هایی که کلی هزینه میگیرن از مخاطبینشون به واسطه هزینه‌ی بالای اینترنت و دانلود گذاشتن یه عده و نرسیدن اینترنت به بقیه و در نتیجه لیمیت و کلی دردسر دیگه همچین سرویسی نمیدن به مخاطبینشون. ضمن اینکه شما اگر جلسات لاگ رو بیای میبینی حتی خود همین سازمان فناوری اطلاعات هم اینترنت درست حسابی نداره!! --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۳:۲۱ (EDT)

تبلیغات

 • فکر نکنم تبلیغات ما از نوع تبلیغات سرمایه داری باشه. امضا: ناشناس
 • تبلیغاتی که برای جشن می‌شد متاسفانه برنامه ریزی نداشت و قرار نبود یه سری جاهای ثابت باشه که شما برین توش تبلیغ کنین و پوستر بچسبونین فقط می گفتین ما ۲۰۰ تا پوستر داریم هر می خواد بیاد بگیره ببره بزنه. امضا: محمدرضا کمالی‌فرد
ما دقیقن گفتیم یه تعداد پوستر داریم هر کی میخواد بگیره ببره بزنه. حتی قبلش روی سایتمون هم اینو گفتیم و جایی که بهش کسی از ما یا افراد دیگری که علاقه‌مند به همکارین دسترسی نداره مسلمن نمیشه چیزی برد چسبوند. منظورت از برنامه‌ریزی برای تبلیغات چیه؟ میخواستی چیکار کنیم؟ --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۴۸ (EDT)
 • می شه در محیط های سازمانی و دولتی هم تبلیغات کرد و از اون ها هم مخاطب جمع کرد. امضا: محمدرضا کمالی‌فرد
ما یه تعدادی که آقای حسینی (چون ایشون تنها کسی بود در جمع ما و بچه‌های لاگ که در یک سازمان دولتی کار میکنن) از ما برای همایش پوستر خواستن به ایشون دادیم تا در سازمان‌های دولتی هم بزنن. برای محیط‌های سازمانی غیر دولتی هم بچه‌هایی که جایی کار میکردن از جمله خودم پوستر‌ها رو نصب کردن. ضمن اینکه خود آقای حسینی چندبار پیشنهاد اطلاع‌رسانی در سیستم‌های داخلی وابسته به دولت و شهرداری رو دادن حالا نمیدونم عملی شد یا نه. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۴۸ (EDT)
 • ​من به شخصه حاضرم عمل کنم و شرایط رو بهتر کنم و اگر دوستان مایل بودن می‌تونیم در جلسه ، تیم اجرایی همایش تهران برای سال آینده رو در همین روزها تشکیل بدیم و با برنامه تر کار کنیم و به فکر جذب اسپانسر برای اجرای بهتر همایش باشیم. امضا: محمدرضا کمالی‌فرد
 • تبلیغات بیشتر. متاسفانه با شما (یه‌انقلابی) که صحبت می‌کردم دیدم که با تبلیغات موافق نیستی. منظور من از تبلیغات این نیست که یک بنر پر آب و رنگ برای همایشمان بزنیم و از درون خالی باشیم. این کار ضعیف‌هاست. من معتقدم به تبلیغ!! کار پیامبران خدا هم تبلیغ بوده است. تبلیغ خدای یگانه ولی همانطور که آنها در این راه هر وسیله‌ای را انتخاب نمی‌کردند ما هم همین کار را می‌کنیم. امضا: ناشناس
من با تبلیغ مخالف نیستم. این رو توی همایش هم جناب پورعابدین مطرح کردن. من با تبلیغات به شکل امروزی(تبلیغات سرمایه‌داری) مخالفم. Yeenghelabi (بحث) ‏۲۲ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۰۵:۳۱ (EDT)
 • من دوست داشتم درباره‌ی این همایش مفید بنرهایی در سطح شهر ببینم اما خب به هر حال بنر هزینه‌ای دارد درست ولی آیا واقعا نمی‌شد کاغذهایی در ابعاد آ4 یا تراکت‌هایی در مناطق دانشگاهی مثل خیابان انقلاب یا زیر پل گیشا یا جاهایی که اعضا گروهتان می‌شناختند پخش شود؟!هزینه داشت؟!کمی وقت صرف پخش می‌شد والبته هزینه‌ی چاپ آن از چاپ و استقرار بنر بسیار بسیار کمتر بود و البته من سر برخورد یه‌انقلابی با تبلیغ و معرفی نرم‌افزار آزاد و دانش آزاد حرف‌های زیادی دارم که در جای مناسب خود خواهم گفت، به امید خدا. امضا: ناشناس

سازمان فناوری اطلاعات

 • چرا سازمان فناوری اطلاعات حتی فایل وکتور لوگوی خودش رو (حتی یک عدد نسخه‌ی باکیفیت) نداره!!! --Smmsadrnezh (بحث) ‏۲۱ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۷:۴۶ (EDT)
 • تقریبن تمام افرادی که از طرف سازمان اومدن و کارت گردنشون آویزون بود در روز همایش هیچ کاری نمیکردن و نمیشدم کاری دستشون داد به خاطر اینکه از مدیرشون فقط حرف گوش میکنن. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۴۸ (EDT)
 • افرادی که از طرف سازمان اومدن و ظاهرن قرار بود به ما کمک بدن حتی در یکی از جلسات ما هم شرکت نکرده بودن که لااقل بشناسیمشون که روز همایش بدونیم این طرف خودیه یا میشه در بعضی موارد بهش اعتماد کرد. خیلی ها رو تا آخر برنامه هم وقتی کارتشون رو ندیده بودم نمیدونستم از طرف سازمان اومدن. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۴۸ (EDT)
 • تاخیر صبح آقای افضلی برای حضور در فرهنگسرا، ندادن اسلایدها روز قبل از همایش و حتی قطعی نبودن ارائش تا لحظه‌ی ورودش به فرهنگسرا باعث به‌هم ریختن برنامه‌ی همایش و اعصاب تیم برگزاری در صبح اون روز شد. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۴۸ (EDT)
 • زمان و مکان هم خیلی دیر قطعی شد. مثلن هماهنگی با آی‌اس‌پی‌ها زمانی قابل انجامه که ما حداقل زمان و مکانمون معلوم باشه روی سایت که وقتی میریم صحبت کنیم ازمون پرسیدن کیه؟ کجاس؟ یه چیزی داشته باشیم بگیم بهشون. فک نکنن سرکاریه و مهمتر از اون خودمون فک نکنیم سر کاریم. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۴۸ (EDT)
 • سازمان به ما پایه استند نداد! --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۴۸ (EDT) امضا: آرش حقیقت
 • در مورد ارائه‌ی دوم آقای افضلی که مربوط به سازمان بود. ایشون خودش اسلایدها رو عوض نمیکرد علیرغم اینکه من وسط کارش کیبورد رو آوردم دادم بهشون. حالا میتونه دو دلیل داشته باشه دلیل اول اینکه باطری کیبورد تموم شده (افراد مطلع جواب بدن) و دلیل دوم هم میتونه این باشه که نمیدونست چجوری میشه اسلایدها رو میشه عوض کرد که در اینصورت وظیفه‌ی خودش بود قبل از همایش در یکی از جلسات ما سوال کنه. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۲۷ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۴۴ (EDT)

مخاطب

 • طرف وقت گذاشته بیاد ببینه چی میگیم. از وقتی که مردم گزاشتن درست استفاده نکردیم. امضا: بهداد عابدی
 • این همایش مشکل محتوایی داشت و مشکلش هم این بود که self-content نبود. این حرف که بگیم میایم تو یه کنفرانس (اینکار در کل غلط نیست. اینکار جاش داخل یه کنفرانس نیست.) بحث میکنیم و مخاطب باید از قبل مقاله رو خونده باشه غلطه. یا مخاطب کلی مطالعه و سواد داره و سطح سوادش از منی که میام ارائه میدم بیشتره (به خصوص در بحثای این مدلی که در جاهای دیگه خیلی باز نشده نمیشه توقع داشت مخاطب دانش بالایی داشته باشه برای همین اگر هم تعداد خیلی کمی از افرادی که دانشش رو داشته باشن اگر بشه پیدا کرد مطمئنن دانششون خیلی بیشتر از ماست و یک سالن سیصد نفره رو نمیتونن پر کنن.) که در اینصورت دلیلی نداره در ارائه من شرکت کنه یا اینکه اون شخص سطح سوادش انقدر بالا نیست و هدفش اینه که بیاد تا یاد بگیره. وقتی شما پوستر میزنی داری از مخاطب عامی که چیزی نمیدونه دعوت میکنی بیاد و با مقدمه‌ای که گفته شد این همایش برای مخاطب عامی مناسبت نیست چون خودبخود سطح محتوایی که قراره به مخاطب ارائه شه با این روش پایین میاد. اگر قراره یه ایونت برگزار شه چند نفر دور هم جمع شن نظراتشون رو درباره چیزایی که از قبل مطالعه شده بگن و با هم بحث کنن چرا یه نفر میره اون جلو می‌ایسته و اسم همایش میذارید روش. خیلی بهتر بود به جای این یه میز گرد بذارن و به سبک یه جلسه افرادی جمع شن و نظراتشون رو بگن و بحث کنن و تو اون جلسه دلیلی برای حضور مخاطب عامی که چیزی نخونده هم وجود نداره و براشم تبلیغ نمیشه. اگر تبلیغ میشه مخاطب میاد چون اون چیزی که داخل پوستر هامون میبینه نمیدونه چیه و میخواد بیاد تا بفهمه چیه. در جواب این حرف که مخاطب وظیفشه از قبل مطالعه کرده باشه، نه وظیفه‌ی ارائه دهنده که مطلب رو کامل توضیح بده یا حتی مقدمه‌ای ازش بگه، اولا این وظیفه مخاطب نیست محتوا باید self-content باشه یعنی محتوای چیزی که قراره بگیم باید داخل خود حرف باشه نه اینکه هی مارو به یه جای دیگه ارجاع بده بگه فلان جا یکی یه چی گفته یا فلان جا یه چیزی نوشته شده یا فیلمی پخش شده و جوابت توشه. بارها دیده شد که وقتی کسی سوالی میپرسید به چیزی که داخل مقاله نوشته شده بود ارجاعش میدادن یا میگفتن مقاله رو نخوندی. دوما اصلا مطالعه کردن و سطح دانش مخاطب ربطی به غلط بودن این روش نداره. حتی اگر مخاطب مطالعه هم کرده بود نباید اینجوری برگزار میکردین. برای مثال دفاع پایان نامه رو به عنوان جایی که یه مبحث دقیق و علمی داخلش ارائه میشه در نظر بگیرید. پنج تا شش تا استاد میشونن همه سطح سواد در حد استاد تمام و کمترینش یک عدد استادیار. حالا اینکه ارائه دهنده مقدمه میگه از کارش و کل کاری که کرده رو توضیح میده آیا به این معنیه که اون اساتید نخوندن پایان نامش رو یا سطح سوادشون پایینه نمیدونن چی میگه و این مجبوره براشون توضیح بده مقدمات رو؟ و این استدلال که اگر قرار بود با این روش متداول بریم به جاش بهتر بود فیلم بسازیم هم درسته. شما میتونستی به جای یه همایش فیلم بذاری رو اینترنت و مردم برن ببینن و تو ترافیک و گرما و ... هم پانشن بیان اونجا ولی اولن اگر همایش میذاری باید با روش درستش بذاری (اینکه فیلم یه سری ویژگی‌های بهتری داره دلیل نمیشه) و دوما همایش رو داری برای اونایی میذاری که به هر دلیلی نرفتن فیلم ببینن. به هر حال فیلم و همایش و ... هر کدوم ابزارهای متفاوتین و هر کدوم کارکرد خودشون رو دارن و یه سری مزایا و معایب دارن و اینکه از یکی از این ابزارها میشه استفاده کرد توجیه نمیشه که از بقیه ابزارها استفاده نکنیم. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۲۰ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۵:۰۳ (EDT) امضا: سیدمحمدمهدی صدرنژاد (برادر مسعود)
این که این نحوه‌ی برگزاری ارائه‌ها اونجوری نبود که همه توقع داشتن از قبل هم معلوم بود. ما نمی‌خواستیم محتوای همایش self-content باشه و براش دلیل داشتیم و داریم. دونه دونه به ایراداتی که گرفتید و بعد با همون ایرادات نتیجه گرفتید که روش بحث و گفتگو برای برگزاری یک کنفرانش درست نیست، پاسخ می‌دم Yeenghelabi (بحث) ‏۲۲ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۰۵:۳۱ (EDT)
گفتید یا مخاطب سطح سوادش از ارائه‌دهنده بالاتره که در همایش شرکت نمی‌کنه یا پایین‌تره که اومده یاد بگیره. اگر مخاطب سوادش از ارائه‌دهنده بالاتره، این همایش بهترین جا برای بیان انتقال دانشش به جامعه است چون اجازه‌ی این کار رو داده و اتفاقا اگر همایش self-content بود دلیلی برای حضور نداشت. اگر هم مخاطب دانش پایین‌تری داشته باشه که از قبل محتوای دانش در اختیارش قرار گرفته و این همایش مکان مناسبی برای پرسش سوالاتیه که براش در هنگام خوندن محتوا پیش اومده و اگر مخاطب کم دانش بدونه که ما قراره در همایش بیایم و همون مطالبی رو که قبلا در اختیارش قرار دادیدم دوباره تکرار کنیم دیگه دلیلی برای شرکت در همایش نداره Yeenghelabi (بحث) ‏۲۲ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۰۵:۳۱ (EDT)
این برداشت self-content از اونجا ناشی میشه که ارائه‌دهنده‌ها در همایش‌های مختلف یا محتوای مکتوب ارائه‌شون رو ندارن(یعنی استادی ممکنه کتابی نوشته باشه که بخواد در موردش ارائه بده ولی محتوایی که قراره توی ارائه‌ش عنوان کنه رو مکتوبش رو نداره و صرفا میاد بر مبنای سر فصل‌هایی که یادداشت کرده، در هنگام همایش شفاهی توضیح میده) یا اصلا قصد در اختیار گذاشتن محتوای ارائه‌شون رو ندارن چون نمونه‌های تجاری همایش‌ها کم نیستن که از مخاطبین همایش هزینه‌های کلان می‌گیرن تا مخاطبین بتونن با حضور در همایش از محتوای ارائه‌‌ی ارائه‌دهنده استفاده کنن(برای ارائه‌دهنده هم یا منفعت مالی داره یعنی برای ارائه دادن پول می‌گیره یا منفعت اعتباری داره مثل این همه دانشجویی که کلی هم هزینه می‌کنن تا توی یک همایش شرکت کنن یعنی برگزارکنندگان همایش از ارائه‌دهنده هم پول می‌گیرن) و تازه هیچ فیلم و مستندی هم از همایش منتشر نمی‌کنن مگر اینکه اون رو هم به مخاطب می‌فروشن. پس عملا راهی به غیر از self-content بودن ندارن Yeenghelabi (بحث) ‏۲۲ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۰۵:۳۱ (EDT)
گفتیتد که وقتی ما پوستر می‌زنیم یعنی داریم از مخاطب عام دعوت می‌کنیم. این حرف شما بدون استدلاله و اول باید ثابتش کنید. ما داریم آگاهی‌رسانی می‌کنیم. اما در مورد مخاطب عام باید توضیحی بدم. این که ما شرکت در همایش رو آزاد می‌گذاریم دلیل نمیشه تا محتوای همایش رو برای عوام تنظیم کنیم(منظور از عوام محاطبینی است که در زمینه‌ی مورد بحث همایش، دانش قبلی ندارند) بلکه ما این آزادی رو به مخاطب دادیم تا در صورت داشتن علاقه یا توانایی یا سود، در همایشی که ما در حال ارائه‌ش هستیم شرکت کنه و با توجه به نژاد و سن و دین و سطح سواد آکادمیک و ملیت و ... فکر نکنه که از شرکت در همایش ما محرومه. از طرفی ما مخاطب رو از نوع برگزاری ارائه‌مون قبل از همایش آگاه کردیم و این امکان رو هم فرآهم کردیم تا با مطالعه‌ی محتوای همایش بتونه دانش خودش رو بالاتر ببره و دیگه عوام نباشه. کسی که در همایش شرکت می‌کنه نمی‌تونه بگه که من توقع چیز دیگری داشتم چون از قبل همه‌چیز(حداقل از نظر محتوایی) برنامه‌ریزی شده بوده Yeenghelabi (بحث) ‏۲۲ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۰۵:۳۱ (EDT)
گفتید که چیزی رو که داخل پوسترهامون دیده نمی‌دونه چیه و می خواد بیاد تا ببینه چیه. بهتره بدونید که ما داخل پوسترهامون محتوای ارائه‌ها رو مشخص نکردیم بلکه داخل پوسترها بدیلی نبود امکان ارائه‌ی جزییات، مخاطب رو به سایتمون ارجاع دادیم و در سایت کاملا این موضوع رو برای مخاطب روشن کردیم که برای شرکت در ارائه‌ها خوندن محتوای مکتوب از قبل شدیدا توصیه میشه. حالا اگر مخاطبی این کار رو نکرده یا بخاطر دیدش نسبت به همایش‌های مشابه بوده یا از روی تنبلی که در هر دو مورد ما مسئول نیستیم Yeenghelabi (بحث) ‏۲۲ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۰۵:۳۱ (EDT)
در مورد مثال پایان‌نامه که زدید. مثالتون اشتباهه. اگر در پایان‌نامه شما بحث و گقتگو نمی‌بینید حداقل به دو دلیله : ۱- اساتیدی که ذکر کردید دقیقا به همون دلیل که استاد تمام هستن شما رو در حد بحث با خودشون نمی‌بینن. ۲- هدف از برگزاری اون جلسه قضاوت و نمره دادنه، نه بالا بردن سطح دانش دانشجو و بهتره بگید در پایان‌نامه فقط اساتید ایراد می‌گیرند که ما قصد نداشتیم یک چنین همایشی برگزار کنیم که در نهایت مخاطب در حد ایراد گرفتن آزادی داشته باشه Yeenghelabi (بحث) ‏۲۲ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۰۵:۳۱ (EDT)
در مورد تفاوت همایش و فیلم و این موضوعات کلا. فرق همایش ما با فیلم ما این خواهد بود که مخاطبی که در همایش شرکت نکرده، امکان پرسش سوال و شرکت در بحث و گفتگو براش وجود نداره و صرفا نتیجه‌ی این حرکت مخاطبینی رو می‌بینه که در همایش شرکت کردن. دلیل برگزاری همایشمون هم دقیقا همینه یعنی فرآهم کردن امکانی برای بحث و گفتگو برای مخاطبین. در صورتی که در روش پیشنهادی شما اصلا فرقی بین محتوای فیلمتون و همایشتون وجود نداره و فرقی نداره که مخاطب در همایشتون شرکت کنه یا فیلمتون رو ببینه(اگر از ضمیر مخاطب استفاده کردم یعنی گفتم همایشتون یا فیلمتون منظور روشی است که پیشنهاد دادید). حلا شوال من اینجا است که چه فرقی بین ارائه‌ی self-content با تهیه‌ی فیلم از همون ارائه و پخشش در همایش بدون حضور ارائه‌دهنده وجود داره؟ Yeenghelabi (بحث) ‏۲۲ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۰۵:۳۱ (EDT)

دانیال

 • دانیال داخل ارائش خیلی ممم ممم میکنه. نمیدونم علتش چیه ولی تو فیلمی که انقلابی از ارائش در تهران‌جنوب بهم داد اینطوری نبود. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۴۸ (EDT)
 • ارائه آخر دانیال اصلا چی بود؟ کی چی می‌گفت؟ چرا انقدر صدا ضعیف بود؟ چرا همه گنگ حرف میزدند؟ امضا: بهداد عابدی
 • دانیال موقع ارائش کجا بود؟ امضا: بهداد عابدی

مسئولیت‌ها

 • به نظرم یکی از مهمترین دستاوردهای بنیاد در طول انجام کارهای این برنامه این بود که یاد گرفتیم تقسیم وظایف کنیم هر چند این موضوع خیلی جا داره برای بهتر شدن ولی همین که اولین قدم براش برداشته شد خیلی عالی بود. صفحه‌ی لیست کارها هم ایجاد شد تا از این به بعد به جز اهداف بلند‌مدت بنیاد به کارهای کوتاه‌مدت بنیاد هم که محل اجراش خارج از زمان جلسات هست توجه بیشتری بشه و افراد یاد بگیرن برای انجام کارها داوطلب شن. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۴۸ (EDT)
 • هیچ کس مسئولیت ثابتی نداشت. امضا: آرش حقیقت
 • به نظر من مسول شبكه رو چرخشي بزاريم تو كل جشن بهداد تو بالكن بود نتونست تو هيچ كارگاهی و هيچ ارائه‌یی شركت كنه. امضا: آرش حقیقت
من فقط مودم‌هارو بردم بالا و سعی کردم تورنت رو راه بندازم (البته مسول تورنت هم نبودم) بعد هم موندگار شدم. (وظیفه اصلیم نگه داری از کیف بچه‌ها بود تا کسی نبرتشون)شخصا دوست داشتم تو همایش بشینم و در کارگاه‌ها شرکت کنم. به عنوان یه شرکت کننده نه مجری. امضا: بهداد عابدی
 • هیچ کس مسعولیت گرداندن میکروفون در سالن رو نداشت. امضا: آرش حقیقت

پذیرایی

 • وقتی از افرادی دعوت می‌کنیم که از صبح تا عصر پیش ما باشند وظیفه پذیرایی و ساپورتشون رو داریم یعنی یا مراسم تمام روز نباشه یا نهار بدیم. امضا: بهداد عابدی
ما از چه کسی دعوت کردیم؟ Yeenghelabi (بحث) ‏۲۲ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۰۵:۳۱ (EDT)
از هرکس که پوسترمون و سایتمون ایونتمون و … رو دیده. من اینارو دقیقا مثل یک دعوت میبینم. امضا: بهداد عابدی

سایت

 • مدت زمان همایش طولانی نبود. ولی باید برای حضور در یک قسمت از همایش فرهنگ‌سازی میشد. نوشتن قسمتی تحت عنوان FAQ در سایت و گنجاندن نحوه برگزاری همایش داخل آن و مواردی نظر اینکه آیا لازم است از اول تا آخر همایش باشم؟ یا آیا باید ارائه ها باید خوانده شود؟ یا آیا شرکت در این همایش رایگان است؟ و ... می‌تواند کمک زیادی بکند. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۴۸ (EDT) امضا: دانیال بهزادی

ایرادات متفرقه

 • برعکس نظر یه انقلابی(!!!!) ما بیسیم لازم داشتیم (۳ یا ۴ عدد کافیه) امضا: آرش حقیقت
 • بعضی کارها از وقت نشد تا قبل از همایش به طور کامل انجام شن. مثلن من میخواستم یه صفحه رو سایت درست کنم آدرس دقیق متروخور و ماشین‌خور و ... و لینک روی نقشه‌های مختلف و ... رو بذارم داخلش یا صندوق دونیشن رو حتی رفتیم کلی گشتیم و قیمت و اینا گرفتیم ولی به این همایش نرسید و کلی مثال‌های دیگه... که نشون میدن برای خیلی چیزا دیر اقدام کردیم. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۴۸ (EDT)
 • اسلایدها باید از قبل بازدید بشه نه موقع مراسم ببینیم مشکل دارند. امضا: بهداد عابدی
کدوم اسلاید‌ها مشکل داشتن؟ Yeenghelabi (بحث) ‏۲۲ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۰۵:۳۱ (EDT)
اسلاید خودت. اسلاید دانیال پس‌زمینه مناسبی نداشت و نوشته با پس‌زمینه کنتراست مناسبی ایجاد نمیکرد و نمیشد خوند. (فکر کنم قبل از همایش گفته بودم) امضا: بهداد عابدی
چندین بار قبل از همایش از انقلابی خواستم اسلایدهاش رو بده ببینم و نظرم رو بگم. سال پیش می‌گفت ارائش اسلاید نداره و قرار هم نیست داشته باشه که خب اون سال وقت نشد من در این مورد چیزی بگم. امسال از اونجایی که میدونستم اسلاید نداره چندین بار ازش خواستم اسلایدهاش رو بهم بده که خب از اونجایی که اونم از سال پیش یادش بود و میدونست من رو این موضوع حساسیت دارم نداد و الکی گفت اسلاید دارم ولی نمیخوام بهت نشون بدم چون اول میگفت secret هست (!!) و بعد هم می‌گفت قراره باهاش سورپرایز کنه درصورتیکه روز همایش هیچ اسلایدی پخش نشد و منم هیچ سورپرایزی ندیدم ازش! --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۴۸ (EDT)
به جز موردی که بهداد گفت خودت وسط ارائت چند بار اشاره کردی که این افکت رو کی گذاشته رو اسلایدا آخه! منظور بهداد از اینکه نباید تازه اون بالا بفهمی اسلایدات مشکل دارن اینه که افکتش رو باید قبل از ارائت میدیدی نه اینکه اون بالا ببینی. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۲۷ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۴۴ (EDT)
 • پخش زنده نداشتیم. دو تا مشکل وجود داشت که باعث شد پخش زنده نداشته باشیم. اولیش مشکل فنی بود و دومی مشکل خیلی مهم‌تری بود که در تمام کارامون داریم که منجر به ایجاد چنین مشکلات فنی و غیر‌فنی میشه که باید اصلاحش کنیم حتمن. مشکل فنی این بود که آی‌پی ولید داخل اون شبکه‌ی اینترنتی که میخواستیم به پخش زنده بدیم لازم بود ولی من ۱۰ ساعت قبل از همایش این رو فهمیدم. این درحالیه که هزینه‌ی اینترنتش رو داده بودیم و هزینه‌ی اجاره‌ی یک عدد آی‌پی از یک شرکت آی‌اس‌پی اصلن با هزینه خرید اینترنت و مراحل اداریش قابل مقایسه نیست. یعنی کلی وقت میذاری پیگیری میکنی بحث پخش زنده رو، کلی هزینه میکنی اینترنت رو میگیری، کلی از افراد کاربلد درخواست میکنی حتی تجهیزاتش رو یک روز در اختیارت بذارن، حتی هماهنگی کسی که قراره صبح روز همایش با ماشین بره تو طرح ترافیک و بیارش رو میکنی ولی آخرش کارت انجام نمیشه و همه‌ی اینا هدر میره. همه‌ی اینا به خاطر همون مشکل مهم‌تریه که گفتم: ارائه نکردن جزئیات تجهیزات و تکنولوژی‌های مورد استفاده! چندبار جزئیات این بحث رو در میلینگ‌لیست و جلسات و پای تلفن از یه‌انقلابی پیگیری کردم و هربار جوابش این بود که دانیال گفته اوکی است پس اوکیه و من هر بار جزئیاتش رو میخواستم و کسی توضیح نمی‌داد. بعد شب همایش تازه فهمیدم این جزئیات رو کسی که قرار بود پخش زنده رو راه بندازه حتی به خود دانیال هم که پیگیر این بحث بود نداده بود و در پاسخ سوالات من طرف میگفت ای کاش یکم زودتر من و شما به هم لینک میشدیم که شما که حاضری جزئیات بگیری میگرفتی!! این اخلاق از خود مطمئن بودن رو یه مقدار کنار بذاریم. همه میدونیم کسی رئیس نیست منم اگر پیگیری میکنم هدفم بازخواست نیست پس مثه آدم جواب بدین وقتی سوال میکنم چی می‌خواد! وقتی حتی حاضر نیستین برای شنیدن جزئیات وقت بذارین پس چجوری میخواین به دیگران جزئیات کار رو گزارش کنین. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۴۸ (EDT)
 • آخر همایش فراموش کردیم یکی از استندها رو برای امضای یادگاری بذاریم جلوی درب خروج. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۴۸ (EDT) امضا: آرش حقیقت
چه لزومی به این کار بود؟ یا هست؟ یا خواهد بود؟ Yeenghelabi (بحث) ‏۲۲ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۰۵:۳۱ (EDT)
 • به نظرات بقیه خیلی بیشتر از این‌ها احترام بزاریم. امضا: بهداد عابدی
 • قرار بود بریم داخل کارگاه‌ها فیلم بگیریم. با مخاطبین بیرون سالن مصاحبه کنیم. هیچکدوم اینا انجام نشد. --Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۴۸ (EDT)
خیلی حیف شد که این کار انجام نشد ولی این به خاطر این بود که یکی از دوربین‌ها شارژ تموم کرد و شارژرش همراهش نبود و این قضیه تقصیر من بود. Yeenghelabi (بحث) ‏۲۲ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۰۵:۳۱ (EDT)
 • خیلی از چیزایی که در جلسات از قبل میگیم و براش برنامه میریزیم احتمال داره تو روز همایش یادمون بره. به نظرم باید این موارد هرچقدر هم که جزئی باشه یه جا یادداشت شه و در روز همایش اون برگه دست همه باشه و توش بشه تیک زد.--Smmsadrnezh (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۴۸ (EDT)