مذاکره با شرکت‌ها و سازمان‌ها جهت آزادسازی دانش

From بنیاد دانش آزاد
Jump to: navigation, search

بعضی از شرکت‌ها و مؤسسات، با اینکه نرم‌افزار رایگان تولید می‌کنند، اما نرم‌افزارهای‌شان را به طور آزاد منتشر نمی‌کنند. تصمیم داریم فهرستی از این مؤسسات را اینجا بیاوریم و کپمینی جهت توصیه به این شرکت‌ها برای آزادسازی دانش در این شرکت‌ها ایجاد کنیم.

فهرست مراکز

مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی

در مورد این مرکز با چال‌هاش مختلفی روبه‌رو هستیم. یکی اینکه به احتمال زیاد هیئت مدیره‌ای دارد که تصمیمات در آن جا گرفته می‌شود و اگر چنین احتمالی درست باشد به راحتی نمی‌توانیم تمامی مسئولین را متقاعد کنیم.

نکتهٔ مثبتی که وجود دارد این است که می‌توانیم بر اساس سیاست‌های دولت، مسئلهٔ مهاجرت به نرم‌افزار آزاد را از آن‌ها مطالبه کنیم. حتا می‌توانیم به عنوان کارشناس، طرح مهاجرتی برای آن‌ها تدوین کنیم و در این زمینه به آن‌ها مشاوره دهیم.

آخرین باری که با مسئولین نور صحبت شد، پاسخی که دریافت شد این بود که مهاجرت در طرح و برنامه‌های آتی نور وجود دارد.

واژه‌یاب

با واژه‌یاب صحبت‌های اولیه شده است، احتمال دارد در آینده قسمت‌هایی از واژه‌یاب به صورت آزاد منتشر شود.

تنزیل

در حال مذاکره.

اگر بتوانیم به صورت حضوری با آقای ضراب‌زاده در مورد تنزیل به گفت-و-گو بنشینیم، نتیجهٔ بهتری خواهیم گرفت.


فهرست کارها

  • دعوت از مسئولین این شرکت‌ها به شرکت در جشنوارهٔ روز آزادی نرم‌افزار
  • جلسه با مسئولین
  • نوشتن نامهٔ مشترک برای این مؤسسات
  • ارائهٔ طرح مهاجرت تدریجی، به طوری که ابتدا پیشنهاد آزاد سازی یک قسمت از محصولات را به شرکت‌ها می‌دهیم تا بازخورد آن را ببینند و برمبنای آن تصمیم‌گیری کنند.
  • مطالبهٔ مهاجرت به نرم‌افزارهای آزاد برمبنای پیش‌نویس سند راهبردی توسعه و بکارگیری نرم‌افزارهای آزاد/بازمتن


فراهم‌سازی شرایط آزادسازی نرم‌افزار

در راستای پیاده‌سازی آزاد یک نرم‌افزار، نیاز به استفاده از ابزارهایی از قبیل لیست‌پستی، git، ویکی و ... است. در اینجا ما تلاش می‌کنیم این ابزارها و دلایل، نحوه و نتایج استفاده از این ابزارها رو معرفی کنیم.

لیست‌پستی

لیست پستی چیست؟

لیست‌پستی یک ابزار برای ارتباط افراد جامعه با یکدیگر است.

کارکردهای لیست‌پستی عبارتند از: خبررسانی، هماهنگی بین اعضا، آشناسازی افراد جدید، انتقاد و پیشنهاد، گزارش خطا، پرسش و پاسخ و ...

  • تذکر امروزه ابزارهای تخصصی برای بعضی از کاربردهای بالا ایجاد شده است اما متاسفانه افراد جامعه با این ابزارهای تخصصی آشنایی ندارند. لیست‌پستی مکان ابتدایی برای آشنایی این افراد با ابزارهای جدید است.

از این ابزار بیشتر در گروه‌های کوچک استفاده می‌شود و در گروه‌‌های بزرگ نیز سعی می‌شود با ایجاد لیست‌های پستی متعدد (با تقسیم کار یا مخاطب)، از تعداد ایمیل‌های ارسال‌شده در هر لیست پستی کاسته شود . این به این منظور است که تراکم ارسال‌ها در یک لیست پستی هم مخاطبان آن را اذیت می‌کند و هم راندمان لیست پستی را پایین می‌آورد. در یک گروه بزرگ، بهترین کار ایجاد لیست‌های پستی با اهداف و کارکردهای مختلف است.

  • تذکر: تعداد ایمیل‌های ارسالی در هر روز در یک لیست پستی، قاعدهٔ خاصی ندارد و بر حسب آستانهٔ تحمل افراد عضو یا درجهٔ اهمیت موضوع لیست‌پستی برای افراد عضو، این تعداد متغیر است اما بهتر است تا تعداد ایمیل‌های ارسالی در حد ضرورت نگه داشته شود و از ارسال ایمیل‌های زیاد خودداری شود.

نوع ارتباط دریک لیست‌پستی به صورت آفلاین است. این نوع از ارتباط، مزایای خاصی دارد و آن امکان پاسخ‌گویی در زمان مناسب و کافی، با دانش کافی و از روی تفکر است.

داشتن لیست‌پستی آزاد که قابلیت عضویت برای تمامی افراد جامعه را دارد، می‌تواند کمک شایانی به ایجاد جامعه در زمینهٔ موضوع لیست‌پستی کند.

چگونه از لیست پستی استفاده کنیم؟

پیامدهای استفاده از لیست‌پستی

git

امرزوه استفاده از ابزارهای distributed version control system مانند git برای توسعهٔ پروژه‌های آزاد امری بدیهی است. لذا لازم است تا پروژه‌هایی که تا دیروز به صورت انحصاری توسعه پیدا می‌کردند با این تکنولوژی آشنا شده و از آن به صورت Distribution is unlimited استفاده کنند.

چگونه از git استفاده کنیم؟ (توضیح غیر فنی)

پیامدهای استفاده از git

ویکی

از بحث‌های خصوصی بپرهیزید

تا جایی که می‌شود سعی کنید که تصمیم‌های‌تان را در محافل عمومی مثل فهرست پستی و ... بگیرید

محتوای آزاد یا نرم‌افزار آزاد

در حال حاضر نرم‌افزارهای مذهبی بسیاری برای اندروید توسط برنامه‌نویسان دغدغه‌مند ساخته شده است این نشان‌دهندهٔ اقبال عمومی در تولید چنین محصولاتی‌ست، اما نکتهٔ مهم اینجاست که نرم‌افزار تنها یک بخش از طراحی نرم‌افزار است در صورتی که قسمت مهم و اصلی نرم‌افزار، داده‌های آن است. به نظر می‌رسد اگر بتوانیم محتوای تمیزی از روایات، احادیث و کتب مذهبی داشته باشیم کمک بزرگی به جامعه کرده‌ایم.

نمونهٔ انجام شده از این کار: http://tanzil.net/download/


نمونه نرم‌افزارهای آزاد

پیگیری باگ‌ها

فروم پرسش-و-پاسخ (Q&A)

سؤالات متداول

اگر شرکتی نرم‌افزار ما رو فورک کرد چه کنیم؟

ما از اینکه شرکت‌های دیگر می‌توانند نرم‌افزارهای ما را فورک کنند و گسترش دهند خوشحال خواهیم شد.

اگر شرکتی نرم‌افزار ما را فروخت چه کنیم؟

اگر شرکتی نرم‌افزار ما را انحصاری کرد چه کنیم؟

چگونه مخارج‌مان را تأمین کنیم؟

به عنوان طرح مهاجرت می‌توان یک دورهٔ گذار برای مهاجرت صد-در-صدی به نرم‌افزار آزاد را در نظر گرفت. به این صورت که برخی از محصولات را آزاد خواهیم کرد و پس از گرفتن بازخورد و پیدا کردن روش اقتصادی جهت تأمین هزینه‌ها، بقیهٔ پروژه‌ها نیز آزاد خواهد شد.