چگونه از پروژه‌های آزاد حمایت کنیم ؟

From بنیاد دانش آزاد
Jump to: navigation, search

مقدمه

نرم‌افزار آزاد تنها شیوهٔ توسعه و انتشار نرم‌افزار نیست. بلکه فلسفه‌ای است که بر مبنای آزادی می‌چرخد. آزادی که علاوه بر انتشار و اشراک نرم‌افزار و سورس‌کد آن، این حق را به توسعه‌دهنده‌ها و کاربرها می‌دهد که به راحتی و بدون هرگونه مشکل بتوان آن‌را با دیگران به اشتراک گذاشت، به هرمنظوری از آن استفاده کرد، کدهای که کاربران در آن تغییر ایجاد کرد و این نسخه‌های تغییر یافته را در اختیار بقیه قرار داد. بدیهی‌است که این آزادی و این نرم‌افزار آزاد به حمایت نیاز دارد. حمایتی که برعکس سیستم‌های مشابه انحصاری، ابتدا توسط جامعه صورت می‌گیرد. اما این حمایت به چه معناست؟ عده‌ای این‌گونه می‌پندارند که حمایت فقط به معنای حمایت مالی است. اما آیا واقعاً حمایت، یعنی فقط حمایت مالی؟ در این مقاله به معرفی برخی از روش‌های حمایت از نرم‌افزارهای آزاد می‌پردازیم.

استفاده

نوع اول حمایت‌از نرم‌افزارهای آزاد، استفاده از آن است. این بدین‌معناست که منِ کاربر به این نرم‌افزار اطمینان دارم و از آن حمایت می‌کنم.

توزیع و به اشتراک گذاشتن نرم‌افزار

مهم‌ترین بخش حمایت از نرم‌افزار آزاد به اشتراک گذاشتن آن است. این به اشتراک گذاشتن یعنی هرنسخه‌از نرم‌افزارهای آزاد را در اختیار بقیه قرار داده و دامنهٔ کاربران آن را افزایش دادن. این افزایش دامنهٔ کاربران، جامعه را بزرگ‌تر خواهد کرد. با بزرگ‌تر شدن جامعه ایده‌ها بیشتر و مشارکت‌ها بیشتر و رفع ایرادات بیشتر خواهد شد.

توسعه

نوع دیگه‌ای از حمایت از نرم‌افزارهای آزاد، کمک به توسعهٔ آن‌هاست. اگر دانش برنامه‌نویسی داشته باشید، می‌توانید بخشی از این حمایت خود را با توسعه و مشارکت در پروژه‌ها داشته باشید که علاوه بر رفع مشکلات و ایرادهای نرم‌افزاری، قابلیت‌های مورد نیاز خود را نیز می‌توانید به آن اضافه کنید. هم‌چنین گرافیست‌ها با طراحی طراح‌های گرافیکی، رابط‌های کاربری، لوگو و پوسترها و مترجم‌ها نیز با ترجمه نرم‌افزارها نیز می‌توانند به روند توسعه نرم‌افزارهای آزاد کمک کنند. گزارش ایرادهای نرم‌افزاری

اگر هنگام استفاده از نرم‌افزاری ایراد یا اشکالی دیده‌شد، بهترین راه رفع آن گزارش ایراد است. گزارش ایراد بدین صورت است که تمامی وقایع اتفاق افتاده هنگام رسیدن به ایراد، را گزارش کرده تا توسعه‌دهنده‌یا توسعه‌دهنده‌ها اقدام به رفع آن بکنند. اگر هم توانایی رفع آن ایراد را داشته باشیم، می‌توان با رفع آن و ارسال نسخه‌ای که مشکل آن رفع‌شده، به حمایت از آن بپردازیم.

حمایت مالی

بدیهی‌ست که کمک مالی به پروژه‌ها خود نیز می‌تواند بخشی از حمایت‌ها باشد. حال می‌تواند حمایت مالی یا دونیت به خود پروژه، تأمین بخشی از نیازهای مالی پروژه، حمایت مالی از توسعه‌دهنده‌ها و خرید الزامات پروژه‌ها مانند سرور باشد.

نوشتن مستندات و راهنماها

اگر هنگام استفاده از نرم‌افزار به روش خاصی رسیده شود، یا راه‌حل اجرای نرم‌افزار برروی سکوهای خاص و یا به طورکلی‌تر نوشتن راهنماها و مستندات و ترجمه مستندات نیز جزئی از حمایت‌هاست.

حل مشکل کاربران در انجمن‌های کاربری

یکی دیگر از روش‌های حمایت، کمک به بقیهٔ کاربران از طریق انجمن‌های کاربری و وب‌سایت‌های سؤال و جواب است. اگر جواب سؤالی یا انجام روش خاصی را که مورد سؤال کاربر یا گروهی از کاربران است، را می‌دانید، می‌توانید با پاسخ به آن سؤال علاوه بر حل مشکلات آن‌ها، این روحیه را به بقیه نیز انتقال دهید. شاید بعدها خود شما نیز نیاز به کمک داشته باشید

ایدهٔ نرم‌افزارهای جدید

اگر متخصص رشته‌ای خاص هستید و یا ایدهٔ تولید یک نرم‌افزار که مورد نیاز جامعه‌ست، به عنوان مثال نرم‌افزاری برای کنترل و مدیریت بیماران بیمارستان، با معرفی ایدهٔ خود بین توسعه‌دهنده‌ها، پروژهٔ خود را آغاز کنید.