کاربر:Khajavi

From بنیاد دانش آزاد
Jump to: navigation, search

فهرست مطالبی که باید روی آن‌ها فکر کنم

 1. دانش آزاد در مورد دانش‌های دفاعی، نظامی و دانش‌هایی که مربوط به امنیت یک جامعه است، چه جوابی دارد؟
 2. آیا دانش آزاد با تمرکز قدرت مخالف است؟
 3. قرآن، سورهٔ آل عمران، آیهٔ ۱۱۸: يا أيها الذين آمنوا لا تتخذوا بطانة من دونكم لا يألونكم خبالا ودوا ما عنتم قد بدت البغضاء من أفواههم وما تخفي صدورهم أكبر ۚ قد بينا لكم الآيات ۖ إن كنتم تعقلون؛ ای کسانی که ایمان آورده‌اید! محرم اسراری از غیر خود، انتخاب نکنید! آنها از هرگونه شرّ و فسادی در باره شما، کوتاهی نمی‌کنند. آنها دوست دارند شما در رنج و زحمت باشید. (نشانه‌های) دشمنی از دهان (و کلام) شان آشکار شده؛ و آنچه در دلهایشان پنهان می‌دارند، از آن مهمتر است. ما آیات (و راه‌های پیشگیری از شرّ آنها) را برای شما بیان کردیم اگر اندیشه کنید! (ترجمهٔ مکارم شیرازی)
 4. تعریف ما از دانش چی می‌تونه باشه؟ آیا دانش با آگاهی دو مقولهٔ جدا از هم هستند؟ آیا لازمه گاهی آگاهی جامعه رو در سطح پایین نگه داشت تا باعث هرج و مرج نشه؟ مثلاً‌ نمونهٔ خوبی از جامعه، خانواده هست، آیا مدیر خانواده، این اختیار رو داره که اگه اتفاق ناگواری برای خانواده افتاده و خانواده رو در جریان اون اتفاق ناگوار نگذاره تا خانواده از هم متلاشی نشه و انسجام‌اش حفظ بشه؟ آیا می‌تونیم برای این جمله که «هر دانشی باید آزاد باشد» تبصره‌ای قرار دهیم که «دانش باید آزاد باشد، به شرطی که ضرری به جامعه وارد نکند»؟
 5. از طرفی گوگل حریم شخصی ما رو در خطر می‌اندازد و از طرف دیگر داک‌داک‌گو ادعا می‌کنه که ما رو دنبال نمی‌کنه و اطلاعات ما رو ذخیره نمی‌کنه؟ خب برای این که داک‌داک‌گو چنین کاری نکنه باید یک سری راه‌کارهای عملی براش بیان کرده باشه. این راه‌کارها چین؟


فهرست برنامه‌های آزاد جایگزین نرم‌افزارهای انحصاری

 • برای خواندن rss ها قبلاً از گوگل ریدر استفاده می‌کردم اگر گوگل ریدر آزاد بود، وقتی که گوگل تصمیم گرفت که دیگر از گوگل‌ریدر پشتیبانی نکند، توسعهٔ‌ گوگل‌ریدر پایان نمی‌پذیرفت و به مسیر خود ادامه می‌داد. بعد از آن تجربهٔ تلخ، بهتر است سعی کنم از نرم‌افزار جایگزین آزاد استفاده کنم مثل Tiny Tiny RSS یا https://www.commafeed.com/

فهرست شرکت‌ها، سازمان‌ها و مؤسساتی که نرم‌افزار رایگان تولید می‌کنند اما نه آزاد

بعضی از شرکت‌ها و مؤسسات، با اینکه نرم‌افزار رایگان تولید می‌کنند، اما نرم‌افزارهای‌شان را به طور آزاد منتشر نمی‌کنند. تصمیم دارم فهرستی از این مؤسسات را اینجا بیاورم و کپمینی جهت توصیه به این شرکت‌ها برای آزادسازی دانش در این شرکت‌ها ایجاد کنم.

کارهایی که دوست دارم انجام‌شون بدم و نیاز به همکاری دارم

وب‌گاه پرسش-و-پاسخ با محوریت آزاداندیشی در مسائل هستی‌شناسی و ...

به نظرم اگه بتونیم بستری برای بحث و گفت-و-گو در زمینهٔ مسائل هستی‌شناسی باز کنیم خیلی خوبه. فعلاً به طور آزمایشی اینجا http://ask-lib.rhcloud.com/ رو راه‌اندازی کردم دنبال چند تا همکار خوب می‌گردم تا این کار رو با هم جلو ببریم.

مباحثی مثل مباحث زیر توش مطرح بشه خیلی عالیه:

 1. خوب و بد چیه؟ تعریف خوب و بد؟ ملاک خوب و بد؟ آیا اصلاً خوب و بدی وجود داره؟
 2. معاد چیه؟ ما قراره کجا بریم؟
 3. موسیقی چیه؟ به چه دردی می‌خوره؟ خوبه یا بد؟
 4. تفاوت راستی با دروغ چیه؟ کلاً تعریف دروغ چیه؟ فرق‌اش با توریه چیه؟ آیا توریه همون دروغ نیست؟ کی و کجا می‌تونیم توریه کنیم؟ آیا ممکنه کسی با توریه باعث فریب کسی بشه؟ آیا فریب دادن خوبه؟
 5. آیا ذات تکنولوژی شیطانیه؟ آیا ما آدم‌ها برای خوب بودن به تکنولوژی پیشرفته نیاز داریم؟ اصلاً نیاز چیه؟ نیازهای اساسی ما انسان‌ها چیا هستند؟ آیا می‌تونیم بگیم که تکنولوژی از نیازهای وهمی و کاذب انسان‌هاست؟

نکاتی در مورد نرم‌افزار آزاد

 • نرم‌افزار آزاد به خاطر کیفیت بد از شما عذرخواهی نمی‌کند.
 • نرم‌افزار آزاد برای عدم وجود پشتیبانی از شما عذرخواهی نمی‌کند.

آیا غایت ما نرم‌افزار آزاد است؟

از آن‌جا که نفس تکنولوژی شیطانی‌ست، نرم‌افزار آزاد مطلوب نیست بلکه تلاشی‌ست برای کم کردن وجوه شیطانی تکنولوژی.