بحث:معرفی‌نامه بنیاد دانش آزاد

From بنیاد دانش آزاد
Jump to: navigation, search

من شروع کردم به مرتب کردن و ویرایش این صفحه. این صفحه ایرادهای خیلی زیادی داره. بخش‌های اضافی، چندگانگی زبان در بخش‌های مختلف (مثلن یه بخش به صورت محاوره نوشته شده، یه بخش خیلی ادبی!) و این چندگانگی برای یک مقاله اصلن خوب نیست. و قسمت‌هایی که هنوز نوشته نشده، برای همین بخش‌بخش می‌رم جلو و اصلاحات رو انجام می‌دم، تا یه مقالهٔ خوب جهت معرفی بنیاد دانش آزاد شکل بگیره. ↄ⃝ سعید علیجانی (بحث) ‏۱۰ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۶:۱۷ (IRDT)

انتقاد به قسمت تاریخچه

به نظرم بخش زیر، بخش دقیقی نیست و بهتره که حذفش کنیم، دلایل رو در ادامه می‌نویسم.

«تاریخچهٔ دانش آزاد به زمانی باز می‌گردد که خداوند پیامبران خود را برای هدایت مردم فرستاد و آن‌ها را دانش آموخت و تجارت از قبال این دانش را برای آن‌ها ممنوع کرد. اما دانش انحصاری از زمانی به‌وجود آمد که فرد یا عده‌ای، از دانستن آن‌چه مردم نمی‌دانستند استفاده‌های کلان برده و قدرت پیدا کردند و سعی کردند تا مردم را تا جایی که توان دارند نادان نگه دارند. این روش نه‌تنها در اثر اطلاعات و پیش‌رفت دانش از بین نرفته است، بلکه اگر تا قبل از این، کاری غیرقانونی و غیراخلاقی بود و باعث عقب‌ماندگی شناخته می‌شد، در حال حاضر کاری قانونی و باعث پیش‌رفت شناخته می‌شود و کسانی که بر خلاف آن عمل کنند، افرادی بی‌اخلاق شناخته می‌شوند

در ابتدا بشر با سیستم آزاد کار می‌کرد ولی کسی از علت یا حتی وجود چنین سیستمی آگاهی نداشت. با پیشرفت دانش بشر و اعمال تغییرات در سیستم ابتدایی با هدف پیشرفت، انحصار شکل گرفت که بعد از آگاهی جامعه از وجود سیستم انحصاری ما به دنبال پیدا کردن تعاریف جایگزین آزادی به نام دانش آزاد و دلیل کمک به آن رفتیم. »

ایراد اول: این قسمت از نظر علمی، به هیچ وجه اثبات‌پذیر نیست. نوشته شده که «دانش انحصاری از زمانی به وجود آمد»، دانش انحصاری از چه زمانی وجود آمد؟ آیا دانش انحصاری از یه تاریخ خاص شکل گرفت؟ یا از یه سری اتفاق؟ یا به تدریج شکل گرفت؟ وقتی نوشته میشه «یه چیزی از زمانی به وجود آمد»، وقتی با دلیل و مدرک نگیم «از چه زمانی؟»، درستی و اثبات مطلب زیر سوال میره.

ایراد دوم: با بیان گزارهٔ «تاریخچهٔ دانش آزاد به زمانی برمی‌گردد که خداوند پیامبران خود را...»، نیاز به اثبات چند تا گزارهٔ دیگه احساس میشه. دانش آزاد و معرفی‌نامهٔ بنیاد دانش آزاد برای همهٔ افراد دنیاست. و این گزاره‌ها مخاطب رو خیلی محدود می‌کنه. شما فرض کن بخوای دانش آزاد رو برای یه فردی توضیح بدی که این پیش‌زمینه‌ها رو نداره (به طور مثال یه هندو) وقتی میگی تاریخچهٔ دانش آزاد به خدا و پیغمبر برمی‌گرده اون فرد هیچ ایده‌ای نسبت به خدا و پیغمبر نداره و باید تازه خدا و پیغمبر رو اثبات کنی (که این هم کلی دردسر داره)، تازه بعدش باید خود گزاره‌ای رو که در مورد خدا و پیغمبر بیان شده، اثبات کنی. و اثبات همهٔ این موارد با استدلال و روش علمی کار خیلی سختیه. نکتهٔ بعدی این که این موضوع مستقل از اثبات‌پذیر بودنش، مقاله‌رو از هدفش دور می‌کنه، هدف مقاله معرفی بنیاد دانش آزاد هست، نه بیان ایده‌های بر پایهٔ باور.

ایراد سوم: دلیل این که در ابتدا فقط دانش آزاد بوده چیه؟ منظور از ابتدا چه زمان تا چه زمانی هست؟ برای این سوال‌ها هم پاسخ دقیقی نمیشه گفت. دلیل این که در گذشته انحصار نبوده چیه؟ مگه در گذشته‌های دور برده‌داری، حق یادگیری انحصاری و خیلی مواردی که برعلیه دانش آزاد هستن نبوده؟ به نظر من تفکر دانش آزاد برای این شکل گرفته که با خیلی از ایرادهایی که سیستم کاری بشر داشته مقابله کنه. و نمیشه علت این ایرادها رو صرفن به پدیده‌های فعلی ربط بدیم. چون تاریخ دقیق شکل‌گیری انحصار مشخص نیست. از دید من دانش آزاد، برخلاف این چیزی که در این قسمت نوشته شده، یک پدیدهٔ کاملن مدرنه، و پدیدهٔ انحصار، فقط برای عصر حاضر نیست و در هر دوره‌ای بوده، با شدت و ضعف متفاوت، و این که ما اثر انحصار رو در حال حاضر حس می‌کنیم، دلیل بر نبود انحصار در زمان‌های قبل نیست.

ایراد چهارم: این «سیستم آزاد» که «بشر» در ابتدا با اون سیستم کار می‌کرد چه سیستمی بوده؟ در گذشته محتوا در مالکیت فرد خاصی نبوده، اون هم به دلیل محدودیت نشر محتوا بوده. اما این که بشر با سیستم آزاد کار می‌کرده کاملن غیرمنطقیه. از زمانی که بشر متمدن شده، نظام طبقاتی داشته (بر اساس رئیس قبیله، حاکم، پادشاه و سایر موارد) و خیلی از آزادی‌ها هم از انسان‌ها گرفته شده. قبل از متمدن شدن بشر هم که عملن سیستمی در کار نبوده، که بخوایم بگیم در ابتدا بشر با سیستم آزاد کار می‌کرده.

نتیجه: با توجه به ایرادهایی که این بخش داره، نادرستی و نادقیق بودن گزاره‌ها، اثبات‌پذیر نبودن، غیرمرتبط بودن، بهتره این بخش از معرفی‌نامه حذف بشه، به نگارندهٔ این بخش هم که فکر کنم یه‌انقلابی هست، پیشنهاد می‌کنم این بخش رو در یک مقالهٔ مستقل به صورت شخصی شرح بده، چون بر اساس ایده‌ها و باورهای شخصی خودشه، خیلی‌ها نمی‌تونن این بخش رو بپذیرن، پس بودنش در یک مقاله‌ای که قراره یک جامعه و ایدهٔ اون رو توضیح بده، زیاد درست نیست. ↄ⃝ سعید علیجانی (بحث) ‏۱۰ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۶:۴۶ (IRDT)